Máte zdravá chodila? Pak jste jedni z mála

20. únor 2015

Zdravá chodila mají maximálně tři lidé z pěti set. Alespoň takovou statistiku má Petra Kliková, viceprezidentka České podologické společnosti, která byla hostem pořadu Třináctka Plus. Podologie je oborem sledujícím komplexní péči o nohy z estetického i zdravotního hlediska.

Vzhledem k našemu nesprávnému životnímu stylu a špatným stereotypním pohybů máme i velké problémy s chodidly. Spadlé klenby (příčnou i podélnou), vbočené palce, zarůstající nehty, často i nesprávně chodíme. S tím pak souvisí další zdravotní komplikace, bolesti kolen, zad nebo hlavy. Tyto vady chodidel nebývají vrozenými, ale objevují se často už u malých dětí, například i díky tomu, že už neběháme bosi v přírodě.

Naopak bosé chození doma po rovné podlaze vhodné není, tady už je lepší zdravotní domácí obuv.

Jak na tom naše chodidla jsou, zjistíme u podologa.

„Klient si bos stoupne na podoskop, což je statický přístroj. Ten udělá snímek chodidel a já na základě tohoto snímku poznám, co je v pořádku a co ne, co je přetížené, co bolí. Hned společně hledáme možnosti pomoci a nápravy. Určitě doporučuju nechodit doma naboso. Pak je tu také cvičení. Je-li spadlá klenba podélná (od prstů k patě), nebo příčná (od palce k malíčku), případně obě, jsou zapotřebí speciální vložky. Nejlepší jsou individuální, vyrobené přesně na míru, pro určitý problém. Vložka tak podepře přesně to, co je spadlé. Musí mít ale i správný tvar pro dané chodidlo. Tedy i šířku a délku. Pak je ale také velmi důležité najít správnou obuv, do které se vložka vejde, aby pak byla opravdu funkční. Když se pak s touto speciální vložkou chodí v botách alespoň 4 hodiny denně, dojde k nápravě," popisuje postup vyšetření a léčby podoložka Petra Kliková.

Obecně se tedy dá říci, že i špatná bota se správnou vložkou je zdravou obuví. K vložkám je ale také nutné doma cvičit, případně při větších zdravotních komplikacích i rehabilitovat pod dohledem odborníka.

Cviky pro zdravé chodidlo

1. „Píďalka" - přitahovat chodidlo prsty po zemi a zase zpátky
2. Zvedání předmětů (např. ponožku)
3. Malování prsty u nohou
4. Válení tenisáku pod chodidlem

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.