Wabi Daněk, autor trampské písně století

15. srpen 2013
Wabi Daněk - Ďáblovo stádo

V čase mezi 23. hodinou a půlnocí uvítal Miloš Skalka ve svém středečním Nočním proudu dalšího studiového hosta. Pozvání k nočnímu proudění tentokrát přijal zpěvák, skladatel, textař a kytarista WABI DANĚK, mimo jiné autor (a samozřejmě původní interpret) neoficiální trampské hymny Rosa na kolejích, která se pyšní titulem Trampská píseň století. Wabi byl hostem Nočního proudu letos v únoru, ale protože se toho kolem něj od té doby hodně událo, návštěvu studia Reginy si zopakoval i v srpnu.

Zlínský rodák Wabi Daněk (narozen 30. ledna 1947 jako Stanislav Daněk) se vyučil zámečníkem, poté vystřídal několik zaměstnání (mj. svářeč a prodavač zkapalněného plynu) a předtím, než se v roce 1983 vydal na dráhu profesionálního hudebníka, pracoval jako řidič sanitky.

V mládí navštěvoval Lidovou školu umění, další hudební zkušenosti získal ve školní beatové kapele. V oblasti trampské hudby se etabloval jako člen sokolovské skupiny Plížák, se kterou získal v roce 1971 nejvyšší interpretační ocenění na Portě. Stejný úspěch pak sklidil o tři roky později se skupinou Rosa, která měla své domovské právo v tehdejším Gottwaldově.

Podstatný vliv na zmíněných vítězstvích měly Wabiho písničky jako Tonka (v roce 1971 hit festivalu a současně od té doby věčné jablko sváru mezi příznivci tradiční a moderní trampské písničky) a pak v roce 1974 dnes legendární Rosa na kolejích (vyšla poprvé v roce 1975 na supraphonském albu Písně dlouhejch cest). Tvůrčí přínos Wabiho Daňka moderní trampské hudbě byl už před rovnými třiceti lety oceněn Zlatou portou.

Kromě už uvedených skladeb připomeňme ještě alespoň následující Wabiho dnes zlidovělé písničky - Ročník 47, Fotky, Na cestě či Nevadí.

Mezi zájmy Wabiho Daňka patří vedle muziky příroda, knihy a rybaření. Wabi Daněk je podruhé ženatý a má čtyři děti – z prvního manželství dcery Markétu (1973) a Renatu (1980), ze druhého syny Stanislava (1986) a Šimona (1991). Wabi Daněk je čestným prezidentem mezinárodního festivalu hudby a divadla Vyšehraní, který se každoročně odehrává v prostorách historické památky Vyšehrad.

Nedávný a zcela výjimečný loňský albový projekt legendárních příběhů o chtíči, vině a trestu Ďáblovo stádo vznikl právě ve spolupráci s ikonou českého trampingu Wabim Daňkem, který - snad symbolicky - dosáhl příznačného ďáblova věku 66 let. Sestava mimořádných hudebníků napříč žánry i generacemi nic neuspěchala a koncertní křest disku si užila ve chvíli, kdy prodej alba již přesáhl hranici pro udělení Zlaté desky.

První veřejné hudební koncertní setkání všech zúčastněných (včetně hostujících zpěvaček Radůzy a Anety Langerové) se uskutečnilo 1. března v pražském Švandově divadle. Na začátku tohoto léta se na trhu objevilo reprezentativní 2CD vesměs autorských nahrávek Wabiho Daňka nazvané Můj ročník ´47, které prostřednictvím osmačtyřiceti písní přehledně mapuje dosavadní uměleckou dráhu zpívajícího autora a kytaristy. Kromě titulní nahrávky výběr uchovává skladby jako Na cestě, Fram, Papírové řetězy, Píseň, co mě učil listopad, Nevadí, Ousider waltz, Las Palmas či Ranní déšť. Samozřejmě nechybí Tonka ani Rosa na kolejích.

10. září otevře Wabi Daněk, čestný prezident mezinárodního festivalu hudby a divadla Vyšehraní, svým vystoupením jubilejní 10. ročník tohoto festivalu a bezprostředně poté se vydá na koncertní turné po republice nazvané Ďáblovo stádo.