Vrátí se Mariánský sloup na Staroměstské náměstí? Zastupitelé projednávají petice pro i proti

Původní místo Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v blízkosti pražského poledníku
Původní místo Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v blízkosti pražského poledníku
Jestli se na pražské Staroměstské náměstí vrátí zhruba po sto letech Mariánský sloup, zatím stále není jisté. Replika původního sloupu měří téměř čtrnáct metrů i s pozlacenou sochou Panny Marie stojící na přemoženém drakovi. Proti obnově sloupu vznikla petice, zároveň ale existuje i petice pro jeho znovuvztyčení. Jednání zastupitelstva, které oba dokumenty projednává, sleduje Pavla Firbacherová.

Sloup rozděluje společnost na dva tábory. Jde o různý pohled na dějiny. Jeho odpůrci ho vnímají jako symbol rekatolizace a habsburské nadvlády po bitvě na Bílé hoře. Jeho znovupostavení by podle nich znamenalo popření českých dějin. Naopak Společnost pro obnovu Mariánského sloupu ho chce umístit na původním místě jako vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a pro jeho uměleckou hodnotu. Petici proti sloupu podepsalo fyzicky přes tisíc lidí, petici na jeho obnovu přes tři tisíce lidí.

Jestli se sloup na Staroměstské náměstí vrátí, závisí na rozhodnutí magistrátu. Ten teď řeší odvolání odpůrců. S umístěním jeho kopie souhlasila v červenci Praha 1, proti tomu ale padlo odvolání, které městská část předala k řešení magistrátu.

Mariánský sloup byl vztyčený na Staroměstském náměstí v polovině 17. Století, a to jako symbol vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích. Stál v blízkosti místa spojeného s popravou 27 českých pánů v roce 1621. Sloup byl na Staroměstském náměstí až do vyhlášení Československa v roce 1918, kdy ho strhl dav, protože ho považoval za symbol habsburské nadvlády.