Více jak stovka "vespařů" brázdí Prahou, sešli se už podruhé

29. červenec 2012
Vespa - sraz na Džbáně 2012 1

Když si před 66. lety nechal Enrico Piaggio (Enriko Piadžio) zaregistrovat název skútru Vespa, určitě netušil, právě stvořil legendu. V Itálii se z něj stal rázem hit a jeho sláva brzy překročila hranice země. Vosa, jak zní jeho český překlad zasáhla motoristická srdce i v České republice.

Stejně jako loni, se právě v těchto dnech koná sraz jeho příznivců v prostorách pražského turistického kempu Džbán. Nadšenec a vášnivý skútříkář Miroslav Dvořák byl u toho.

Skútry se nedočkavě zařazují, poslední pokyny před startem a zhruba 130 strojů se za mohutného troubení vydává na spanilou jízdu do Roztok u Prahy. Na tvářích všech je vidět nadšení a pýcha, ale také menší nervozita. Přeci jen v takové formaci jedou někteří poprvé. Obavy ale zmizí hned při rozjezdu prvních skútrů. Jízdu si užíval každý.

"Já sice jezdím jako baťúžek, ale je to nádherné. Člověk má pocit volnosti a přestane řešit všechny problémy," směje se mladá dívka, která se s přítelem chystala na cestu.

I přední český herec David Matásek si jízdu patřičně užívá a přiznává, že jezdí často i mimo republiku

"Jezdím na motorce i do Itálie, tam je přeci Vespa doma. I podmínky pro jízdu jsou lepší a hlavně počasí přeje. Pro mě je lepší si užílat jízdu na skútru, než sedět v autě a koukat na hory z dálnice," vysvětluje.

"Ze země slunce, moře a dobrého vína přijeli po vlastní ose i nadšenci, kteří byli jednoznačnými vítězi kategorie, kdo přijede nejdál. Jsou tu samozřejmně Pražáci, lidi z Brna, Liberce a i z Bratislavy. Letos sem dojeli i tři účastníci z Italského Terstu, tak je o výhercích jasno," dodává viceprezident klubu Víťa Křížek.

Ten zároveň potvrdil, že příští rok budou v těchto tradičních spanilých jízdách pokračovat.

0:00
/
0:00
Spustit audio
autor: Miroslav Dvořák