V letohrádku Portheimka na Smíchově žila hvězda barokní architektury

Letohrádek Portheimka na Smíchově
Letohrádek Portheimka na Smíchově

Barokní letohrádek Portheimku na Smíchově vystavěl ve dvacátých letech 18. století architekt Kilián Ignác Dientzenhofer pro sebe a svou rodinu. Patrový objekt, po stranách zakončený pavilony, zdobí štuky a barokní plastiky. Například dvojice bust symbolizujících Den a Noc. V současnosti v letohrádku funguje muzeum skla a kavárna.

V patře budovy se dochoval mramorový sál, jehož stropy pokryl alegorickou freskou stavitelův dobrý přítel a kmotr jeho dětí Václav Vavřinec Reiner. Koncem padesátých let 18. století se majiteli letohrádku stali příslušníci rodu Buquoyů, kteří v původní zahradě založili rokokový park a k letohrádku přistavěli boční křídla. To jižní bylo odbouráno při stavbě sousedního kostela.

Později rezidenci koupila průmyslnická rodina Porgesova z Portheimu, po nichž je objekt dodnes pojmenován. Na zahradě založila továrnu na výrobu kartounu (speciální bavlněné tkaniny), jež patřila k nejvýznamnějším podnikům svého druhu v rakouském císařství. Za Porgesů se v mramorovém sále konávaly večery komorní hudby, kde své hudební nadání předvedl i mladý Antonín Dvořák. V držení rodiny zůstala Portheimka až do čtyřicátých let 20. století, kdy byla zestátněna. Později byla zařazena mezi památkově chráněné objekty a začala sloužit jako galerie.

Původní majitel Portheimky, ikona barokní architektury, Kilián Ignác Dientzenhofer, se narodil v Praze 1. září před 330 lety. Je autorem četných církevních, stejně jako některých světských staveb v Praze i na dalších místech republiky. U příležitosti výročí jeho narození pořádá Spolek Malostranský hřbitov (ve spolupráci s dalšími institucemi) 18. září 2019 od 9,30 hodin v Tereziánském sále břevnovského kláštera sympozium s bohatým programem plným přednášek „velkých jmen“. Podrobnosti na www.malostranskyhrbitov.cz.