Těžkej pokondr v Nočním proudu

21. září 2010
Noční proud

Ve středečním Nočním proudu uvítá jeho moderátor Miloš Skalka ve druhé vysílací hodině dalšího ze svých studiových hostů. Pozvání k nočnímu proudění tentokrát přijala dvojice, kterou tvoří Miloš Pokorný (45) a Roman Ondráček (43), jinak tandem známý jako Těžkej pokondr...

Studioví hosté představí nejen své nejúspěšnější nahrávky a trochu poodkryjí svůj soukromý život, ale zmíní se i o muzice, kterou oba rádi poslouchají.

Pražský rodák Miloš Pokorný (narozen 28. dubna 1964) maturoval v roce 1984 na obchodní akademii a zkraje devadesátých let minulého století se vydal na dráhu rozhlasového moderátora, na které se úspěšně pohybuje dodnes. Jeden čas působil rovněž jako programový ředitel jedné pražské rozhlasové stanice.

Od pěti let cestoval s rodiči po světě, což ho - jak tvrdí - ovlivnilo na celý život. V první polovině devadesátých let založili s kolegou Romanem Ondráčkem recesistickou hudební dvojici Těžkej pokondr (nezvyklou zkratku POKONDR čti jako POKorný-ONDRáček). Tandem sklidil úspěch hned s první várkou svých nahrávek, kterou tvořily osobité předělávky velkých světových hitů, mezi nimiž byly namátkou kousky jako Saša jede (Sunshine reggae) a Šopák (I like Chopin). V roce 1996 byl Těžkej pokondr nominován na českou výroční hudební cenu Gramy v kategorii Objev roku.

Milošovými zájmy jsou cestování, sport a kultura, životním krédem rčení Nezapomeň zdravit, když jdeš nahoru, až půjdeš dolů, nikdy nevíš, koho potkáš.

Roman Ondráček se rovněž narodil v Praze (27. července 1966) a v roce 1984 maturoval pro změnu na hotelové škole. Pět let byl členem oddílu Tenis-Štvanice, zkraje devadesátých let se stal rozhlasovým moderátorem a nedlouho poté rovněž hudebním ředitelem jednoho z prvních soukromých rádií u nás. Rozhlasové moderaci se věnuje dodnes, převážně ve dvojici s kolegou Milošem Pokorným, s nímž rovněž vytvořil hudební dvojici Těžkej pokondr.

V tandemu s Milošem Pokorným se Roman Ondráček prosadil nejen jako moderátor známý nejen z rozhlasových vln, ale také z televizní obrazovky a pódií po celé republice. Jako své zájmy uvádí manželku, tenis, vodní skútr, lyžování, hudbu, cestování a film.

Diskografie dvojice Těžkej pokondr obsahuje mimo jiné alba Saša jede, Sbohem, Tvá Máňa, Víc než Gotzilla, Vypusťte Krakena, Super Těžkej Pokondr, Ježek v peci a Ježišmarjá, nejnovějším přírůstkem je aktuální kompilační disk Best of Těžkej pokondr, který uchovává dvacet největších hitů dvojice (mj. Saša jede, Máma má rýmu, Denis, Nájem zvedej a Vinnetou).
Josef Krajník (narozen 9. září 1939) získal základy hry na trubku v Lidové škole umění a v roce 1958 vstoupil - inspirován světovým rozmachem revivalismu - na pražskou jazzovou scénu souborem Dixie 24, který založil. Souběžně působil v Orchestru Harryho Warda a stál u zrodu Big bandu Malostranské besedy.

V letech 1963 až 1966 sbíral cenné zkušenosti jako profesionální trumpetista v různých tanečních orchestrech (Havlíček, Liška, Lochman, Šmidrkal) a po delší pauze pak svou muzikantskou činnost obnovil v roce 1972 založením Metropolitan Jazz Bandu, v jehož čele stojí dosud.

V polovině sedmé dekády minulého století získal Josef Krajník se svým souborem mnoho prestižních ocenění na domácích hudebních festivalech a orchestr začal působit i v zahraničí. Během dalších let navázal kongeniální spolupráci s několika jinými soubory (mj. Volf Jazztet, Pražský swingtet) a v roce 1985 se zúčastnil dixielandového festivalu v hlavním městě amerického státu Kalifornie, v Sacramentu.

Vedle hry na trubku a úlohy kapelníka Josef Krajník rovněž aranžuje a komponuje, jeho vitální způsob hry nezapře armstrongovskou inspiraci. Ve svém oboru patří Josef Krajník mezi absolutní špičku domácích trumpetistů. Ze zpěváků, s nimiž jeho kapela spolupracovala či spolupracuje, připomeňme alespoň Evu Olmerovou, Evu Pilarovou, Karla Hálu a Jitku Vrbovou.