Staré telefonní budky dostaly druhou šanci, slouží jako veřejné knihovny

Staré telefonní budky slouží jako veřejné knihovny
Staré telefonní budky slouží jako veřejné knihovny

Červená, oranžová, ještěrková, švestková, pruhovaná, novinová. To jsou některé z názvů KnihoBudek, bezplatných pouličních knihoven. 

 

Mapu rozmístění KnihoBudek najdete na webu knihobudka.cz

Neziskový projekt se narodil v roce 2013, cílem autorů nápadu tehdy bylo proměnit 7 vysloužilých telefonních budek na malé bezplatné veřejné knihovny, umístěné do veřejného prostoru v Praze a okolí. Dnes je jich více než 40.

Už několik let vídáme v ulicích, parcích, obchodních centrech a na dalších místech budky s knížkami, které si lze půjčit. Říká se jim KnihoBudky. Použití je zdarma, není potřeba žádná registrace nebo evidence. Knihu si můžete půjčit, věnovat, vzít nebo vyměnit v KnihoBudce za jinou. Knihy můžete samozřejmě vracet, věnovat nebo přemisťovat na libovolná místa bez omezení.

KnihoBudek je dnes více než 40, 15 nových přibylo v roce 2018.  Vzniklo přes 70 dalších podobných pouličních knihoven, nesčetně knih je v oběhu. Mapu rozmístění KnihoBudek a dalších miniknihovniček nejen v Praze, ale po celé republice, najdete na webu knihobudka.cz. KnihoBudku můžete také adoptovat, podrobnosti jsou opět na webu.

Pravidla používání si můžete přečíst přímo na místě