Soud ukončil kauzu havárie pouťové centrifugy

00049252.jpeg

Plzeňský krajský soud v pátek potvrdil podmíněné tresty v případu zřícené centrifugy, která před téměř třemi lety ve Stříbře na Tachovsku zranila 17 lidí, převážně dětí. Provozovateli atrakce Janu Paldusovi a soudnímu znalci Jiřímu Sedláčkovi vyměřil podmíněné tresty v délce 18 a 22 měsíců s dvouletou zkušební dobou. Stejný rozsudek vynesl loni tachovský okresní soud.

Vedle podmínky odvolací soud oběma mužům neodpustil ani citelnější trest zákazu činnosti. Pro provozovatele kolotoče Jana Palduse pět let a pro soudního znalce Jiřího Sedláčka sedm let zákazu činnosti za to, že zanedbal povinnost centrifugu před vydáním technického průkazu důkladně prověřit. Oba odsouzení i jejich obhájci rázně odmítli výrok soudu komentovat.

Zatímco státní zástupkyně je s rozsudkem spokojená, lidem, kterým pád centrifugy přivodil zranění či jinou újmu, se zdá příliš mírný. Vyměřený trest se nelíbil ani Ladislav Pětrošovi, otci jednoho ze 17 dětí zraněných při nehodě. "Kolotoče se točí dál, vlastně jako by se nic nestalo".

Jsou pouťové atrakce nebezpečné? Na jejich fungování dohlíží hned několik úřadů. Například Česká obchodní inspekce, Úřad bezpečnosti práce atd. Předpisy však nejsou komplexní, a tak pokud provozovatel atrakce doloží, že bezpečnost pasažérů zajistil jinak, než určují normy, je to také v pořádku. Na samotné zařízení potom dohlížejí revizní technici. Těmi mohou být nejen fyzické osoby, ale i společnosti či živnostníci.

Na každou atrakci mají provozovatelé potvrzení od soudního znalce. Posudky znalci vystavují podle technického průkazu atrakce, který vydává výrobce kolotoče. Provozovatel také nese hlavní odpovědnostza případnou havárii, je však také na policii, aby v takovém případě určila viníka.