Sněmovna vrátila vládě návrh rozpočtu na příští rok

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna dnes vrátila vládě návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Vláda by podle rozhodnutí sněmovny měla přepracovanou verzi rozpočtu předložit do dvaceti dnů od doručení usnesení o vrácení rozpočtu předsedovi vlády.

Poslanci určili termín předložení druhé verze rozpočtu tak, aby jej sněmovna schválila ještě do konce letošního roku a stát se tak vyhnul rozpočtovému provizoriu. Poslanci přijali sérii doporučení rozpočtového výboru, kterými by se vláda při sestavování druhé verze rozpočtu měla řídit. Ministr financí Jiří Rusnok (ČSSD) poznamenal, že všechny požadavky rozpočtového výboru jsou přijatelné a vláda je připravena sněmovní usnesení naplnit.

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna dnes krátce po vrácení vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok rozhodla, že první čtení druhé verze státního rozpočtu se uskuteční v pátek 9. listopadu. Kvůli jednání o rozpočtu bude muset předseda sněmovny Václav Klaus (ODS) svolat mimořádnou schůzi. Schvalování rozpočtu by se pak mělo uskutečnit zřejmě na řádné schůzi sněmovny 18. prosince. Poslanci chtějí rozpočet projednat a schválit ještě do konce letošního roku. První verzi zákona o státním rozpočtu dnes sněmovna vládě vrátila. Současně konstatovala, že vláda má do dvaceti dnů předložit přepracovaný návrh. Sněmovna vládě doporučila, aby ve druhé verzi zákona zreálnila příjmy státního rozpočtu a změnila jejich strukturu. Příjmy z Fondu národního majetku by vláda měla použít v rámci rozpočtu přednostně na úhradu státního dluhu. Vláda by podle sněmovny měla také revidovat ztrátu České konsolidační agentury a zvýšit vlastní příjmy krajů. Ministr financí Jiří Rusnok (ČSSD) sněmovnu informoval, že vláda je připravena posílit rozpočty ministerstev obrany, vnitra a zahraničních věcí a zvýšit rozpočet vysokých škol. Poslanci nechtějí, aby stát hospodařil podle rozpočtového provizoria, což znamená, že se v případě neschválení rozpočtu ke konci roku řídí nakládání se státními financemi posledním schváleným rozpočtem. Původní návrh rozpočtu počítal se schodkem 52,2 miliardy korun při příjmech 700 miliard a výdajích 752,2 miliardy korun včetně úhrady letošní ztráty České konsolidační agentury.