Slávek Král: Nastopoval jsem 60 000 km a vystřídal spoustu zaměstnání po celém světě

24. červen 2015

Cesta kolem světa se dá uskutečnit i s minimálním rozpočtem, Slávek Král je toho důkazem. Strategii měl jasnou, většinu času stopoval a na své přesuny si průběžně vydělával, kde se dalo. Začínal v Asii, přes Nový Zéland se pak dostal až do Severní Ameriky.

Hosty pořadu Mezi kontinenty vybírá Klára Škodová různě. Některé kontaktuje dlouho dopředu, jiní se ozvou sami se zajímavým tématem a občas hraje roli úplná náhoda. Jako v případě Slávka Krále, který si jednou v jižních Čechách stopnul Klářino auto. Zmínil se o plánované cestě, odnesl si vizitku a po dvou letech opravdu napsal, že je ze světa zpět.

„Začínal jsem v Japonsku, odtud jsem pak letěl do Malajsie, Thajska, Taiwanu. Pak jsem přeletěl na Nový Zéland, kde jsem strávil půl roku, a potom jsem pokračoval na Havaj, Mexiko, USA, Kanada, Island, Belgie, Holandsko, Německo a domů,“ vyjmenovává Slávek.

Kde vzít peníze na cestu kolem světa? Stačí si průběžně vydělávat a ušetřit stopováním

Celkově nastopoval Slávek 60 000 km ve 23 zemích a 20 státech USA. Díky tomu poznal spoustu nových lidí. „Občas si se mnou zajeli, občas mě pozvali na jídlo, občas jsem u někoho přespal nebo mi dohodili práci. Díky stopu mám i několik skvělých kamarádů, se kterými jsem třeba pár týdnů zůstal.“

Při stopování se mu prý velmi osvědčila česká vlajka, kterou měl stále na batohu. „Buď lidé Českou republiku znají nebo jsou jen zvědaví, odkud ta zvláštní vlajka je. Takže kvůli tomu dost často zastavili.“

Několikrát pracoval Slávek Král na farmě

Na pokračování své cesty si postupně vydělával, sehnat si na chvíli práci mu zas takový problém nedělalo. „Vyrážel jsem skoro bez ničeho, jak já rád říkám, v Čechách si na cestu kolem světa nevyděláte. V Japonsku jsem pracoval na rýžových polích, na Zélandu jsem pak dělal třeba u koní nebo v pivovaru, chvilku jsem dělal i včelaře, na Havaji jsem byl na organické farmě, v Kalifornii na pivním festivalu a v Kanadě zase na farmě,“ vyjmenovává některé ze svých zaměstnání Slávek.

Asie, to bylo nízkonákladové Japonsko, zklamání z Malajsie a Thajska a úžasný Taiwan

„Kamarád mi tvrdil, že nemůžu dva týdny v Japonsku přežít za méně než 4000 korun. Tak jsem se s ním vsadil a sám pro sebe jsem si řekl, že bych to chtěl zvládnout ještě za míň, pod 3000 korun. Nakonec to bylo 2100 korun.“ V Japonsku se mu dobře stopovalo, ubytování měl domluvené přes couchsurfing a jediné, co platil, bylo jídlo a pohyb po Tokiu.

V Malajsii a Thajsku se mu ve srovnání s Japonskem moc nelíbilo, chuť si ovšem spravil na Taiwanu. „Měl jsem tu kamarádku, která mi ukázala hlavně ta zvláštní místa. Projeli jsme celou Taipei a podívali jsme se i do několika chrámů. Taiwan můžu určitě doporučit a především jídlo.“

Půlrok na Novém Zélandu patřil práci i cestování

„Celý Zéland jsem jel způsobem – tři týdny práce, týden cestování okolo a pak přesun do dalšího města. V každém větším městě jsem tak strávil měsíc. Najít si tu práci je dost jednoduchá záležitost.“

Výlet na Mordor, Nový Zéland

Volný čas využíval Slávek k poznávání krás Nového Zélandu, a že jich není málo. „Příroda je tam neskutečná. Jeden z nejlepších zážitků byl výlet na Mordor z Pána Prstenů, 4 dny jsme to tu obcházeli. Další zajímavé věci jsou na Jižním ostrově, který jsem objel celý a takový největší top byl asi Mount Cook.“

Pohodovou Havaj následovala města i příroda USA a Kanady

„Na Velkém ostrově na Havaji jsem se potkal s partou lidí, se kterou jsem tam cestoval. Ve vnitrozemí je hodně džungle, je tam strašně moc ovoce. Na tři dny jsem se třeba chtěl zrelaxovat, tak jsem zůstal na pláži a přežíval na kokosech, občas si zaplaval se želvami. Poslední den na Havaji jsem si pak zkusil surfování.“

Nejlevnější letenka směr USA byla do San Diega, kde navštívil známého, se kterým si udělal krátký výlet do Mexika. Poté pokračoval do Los Angeles, tady byl svědkem jednoho natáčení. „Ptal jsem se, co to bude za film a oni, že to je jen takový seriál. Prý jestli znám Game of Thrones,“ směje se Slávek. Kdo by neznal jeden z divácky neúspěšnějších seriálů současnosti.

Následovala návštěva Las Vegas a po městě neonů přišla na řadu příroda. „Udělal jsem si výlet do Grand Canyonu a pokračoval jsem přes národní parky – Yosemitský, Sequoia a Death Valley až do San Francisca. To mě nadchlo. Jak nemám rád velká města, tak ta atmosféra San Francisca je naprosto úžasná.“

V Kanadě se pohyboval hlavně v přírodě a také navštívil kamaráda, který tam otevřel pivovar. Pak dostopoval zpět do New Yorku a odletěl do Evropy. Jeho cesta kolem světa se blížila ke konci, prodloužil si ji ale ještě o Island, Belgii, Holandsko a Německo.

Příroda Islandu
autor:
Spustit audio