Rozsudek nad Štrougalem má padnout ve středu

00050667.gif

Rozsudek nad bývalým komunistickým předsedou vlády Lubomírem Štrougalem bude vynesen až ve středu. Sedmasedmdesátiletý Štrougal čelí u Obvodního soudu pro Prahu 7 obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele. V roce 1965 měl jako ministr vnitra překazit stíhání několika příslušníků Státní bezpečnosti, podezřelých z vraždy. Štrougal to ale odmítá. Pokud soud jeho vinu uzná, může být odsouzen až k desetiletému vězení.

Státní zástupkyně trvá na tom, že Štrougal v roce 1965 jako ministr vnitra překazil stíhání příslušníků Státní bezpečnosti, kteří se měli v roce 1948 podílet na třech vraždách. Lubomír Štrougal se naopak domnívá, že nemá být v této kauze vůbec souzen, protože trestní stíhání příslušníka StB Čecha, který o vraždách věděl, bylo promlčeno už v roce 1954 - tedy o více než deset let dříve, než se k případu on sám dostal.

Státní zástupkyně požadovala pro Lubomíra Štrougala nepodmíněný trest. Vzhledem k věku obžalovaného se však přimlouvala za trest při spodní hranici sazby, což by pro Štrougala znamenalo kolem tří let vězení. Štrougal dokonce nesouhlasí ani s projednáváním tohoto případu. "Jsem pro potrestání těch činů, které byly trestné v minulosti, ale jsem proti hysterii. Já osobně jsem přesvědčen o tom, že se nic nestalo a že jsem naopak postupoval podle zákona. Ale přesto to jde k soudu a dneska jsme tu pátý den, kdy jednáme o tom případě."

Zároveň zdůraznil, že souhlasí s potrestáním těch trestných činů, které se opravdu staly. Zde se však podle Štrougala i jeho obhájce Josefa Lžičaře jednalo podle práva. Ke středečnímu rozsudku se Lubomír Štrougal vyjadřovat nechtěl; řekl jen, že věří ve spravedlnost.

"Vinni jsou ti, kteří vykonali vraždy, ale ti, kteří jim to nakazovali a kteří o tom věděli, kteří měli zasáhnout, o těch se takzvaně nemluví, naopak se zakázalo je stíhat," hájí se někdejší prominetní politik.

Příslušníci StB v roce 1948 brutálně vyslýchali trojici mužů, kterou zatkli kvůli podezření ze špionáže pro Spojené státy. Potom je zabili, aby se veřejnost o násilných výsleších nic nedozvěděla. Vyšetření případu měl zabránit právě Štrougal.

Obžaloba vychází ze zápisu ministerstva vnitra z roku 1965, ve kterém se píše, že z pokynu ministra vnitra se má případ nechat v klidu a nepředávat prokuratuře. "Z těch materiálů vidíte, že prokuratura o všech podrobnostech těchto záležitostí věděla od roku 1953, a já byl ministrem od roku 1961," hájí se Štrougal.