Richard Bergman v Nočním proudu

21. září 2010
Noční proud

V čase mezi třiadvacátou hodinou a půlnocí uvítá Miloš Skalka ve svém středečním Nočním proudu dalšího studiového hosta. Pozvání k nočnímu proudění tentokrát přijal textař, skladatel, spisovatel a galerista Richard Bergman (53)...

Během své návštěvy Nočního proudu Richard zrekapituluje svou dosavadní tvůrčí dráhu, připomene některé ze svých písní a zmíní se také o hudbě, kterou rád poslouchá.

Trutnovský rodák Richard Bergman (narozen 26. července 1956) navštěvoval v rodišti uměleckou průmyslovou školu (1971 - 1975) a Lidovou školu umění, ve hře na klavír poté pokračoval soukromě. Své první písňové texty napsal v polovině sedmdesátých let.

Texty Richarda Bergmana najdeme ve zpěvníku Karla Gotta (mj. Dám ti svůj trůn, Kdyby klavír jen hrál, Rád bývám chvíli sám), Petry Černocké, Ivety Bartošové, Stanislava Hložka, zesnulého Stanislava Procházky ml., Tomáše Savky či Jakuba Smolíka (ty nejnovější jsou na aktuálním Smolíkově albu nazvaném Láska se narodila o Vánocích). Největší hity mu však přinesla spolupráce s Michalem Davidem, z níž vzešly mimo jiné písně Decibely lásky, Každý mi tě, lásko, závidí, Nikdo nepřišel, Jsou rána tíživá, Tak se, lásko, měj, To ti nikdy neslíbím či Až mi jednou nezavoláš. V roce 1980 začal Richard Bergman komponovat i hudbu, k písničkám (mj. Já si počkám s dvojicí Stanislav Procházka ml. - Michaela Linková, Správnej kluk s textem Petry Černocké a v podání Petra Rezka) postupem času přibyla i hudba scénická - divadelní, televizní a filmová.

Po revoluci vydal Richard Bergman několik knížek a stal se rovněž významným galeristou. Poté, co otevřel úspěšnou Galerii 33 na Vinohradské třídě, se nyní věnuje především své nové galerii na Floře. Jeho syn Richard Bergman ml. (23) se věnuje herecké a pěvecké dráze. Mezi jeho první úspěchy patří účinkování v české jevištní verzi muzikálu Bídníci.