Příběh Milana Paumera, jednoho ze skupiny bratří Mašínů

Až vás střelí, nebrečte a nekřičte, aby vás nenašli, radil Mašín ml. celé skupině

Tisíc korun odměny. Tuto sumu slíbil východoněmecký komunistický režim za dopadení členů skupiny bratří Mašínů. V roce 1953 po nich pátralo 20 tisíc policistů a sovětských vojáků. „Německá rodina z jednoho hospodářství nám pomohla, přesto, že nás poznali z letáků,“ vypráví Milan Paumer.

„Až vás střelí, nebrečte a nekřičte, aby vás nenašli,“ radil Josef Mašín zbytku skupiny v úkrytu pod hromadou větví. „To byla dobrá rada nad zlato,“ komentoval pak Paumer.

Čtěte také

Skupina, do které patřil i Milan Paumer, se pokusila navázat na odbojovou činnost podplukovníka Josefa Mašína, který byl popraven v roce 1942 nacisty. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí: v Československu dva příslušníci SNB a pokladník, v bývalé Německé demokratické republice tři policisté.

Právě Paumerovi se spolu s bratry Mašínovými na podzim 1953 podařilo probít do západního Německa, další členové skupiny byli později v Československu odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři.

Příběh Milana Paumera zaznamenal publicista Milan Hanuš v roce 2006. Na webu poslouchejte jen do 13. listopadu 2023.

autor: Milan Hanuš
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.