Před třemi lety vstoupila Česká republika do NATO

NATO

Přesně před třemi lety vstoupila Česká republika společně s Polskem a Maďarskem do Severoatlantické aliance. Významný den v historii země si připomínají čeští politici i představitelé vojska. Prezident Václav Havel navštívil u příležitosti tohoto výročí generální štáb české armády. Naopak nesouhlas se vstupem do NATO demonstrací na pražském Slunečním náměstí vyjádřili anarchisté. Asi 30 mladým lidem policie znemožnila přístup k místu oficiální oslavy.

Od založení Severoatlantické aliance uběhlo již téměř 53 let. Po skončení studené války se její význam posunul. Teď zajišťuje bezpečnost po celé Evropě a podílí se na krizových a mírových úkolech.

"Je to poprvé v historii, co byla vytvořena aliance pro mírové účely, pro obranu svobody a ne vedení války," tak vnímal založení aliance první velitel spojeneckých vojsk v Evropě a pozdější americký prezident Dwight Eisenhower.

Do tohoto společenství se přesně před třemi lety spolu s Polskem a Maďarskem jako první z postkomunistických zemí zapojila i Česká republika. Prezident Václav Havel vnímá vstup do NATO jako jeden z nejdůležitějších okamžiků naší historie. "Tak pevně bezpečnostně zakotveni jsme nebyli nikdy," připomíná Havel.

Podle předsedy poslanecké sněmovny Václava Klause uplynulé roky potvrdily, že náš vstup do aliance byl správný a můžeme ho počítat k úspěchům transformace. "Uplynulé roky potvrdily, že to byl krok správný a potřebný, že nás posunul zase o kousek dál, a já jsem také přesvědčen, že si to myslí většina občanů naší země a to je to úspěšné a dobré," domnívá se Klaus.

Naše armáda ale až na ojedinělé výjimky v podobě elitních jednotek není pro NATO příliš velkým přínosem. Vedení aliance nás kritizuje především za pomalou modernizaci ozbrojených sil, hlavně pozemního vojska, a také pochybný nákup stíhaček. Brusel proto na naší vládu tlačí, aby armáda byla menší, mobilnější a tím pádem účinnější. Oceňuje pak připravovanou reformu, která má vojsko zprofesionalizovat.

Prezident při své návštěvě generálního štábu řekl, že kvůli těmto výhradám bychom neměli být podrážděni a vnímat je jen negativně. "Ty výhrady nám vlastně pomáhají udělat armádu nejen moderní a schopnou čelit jakémukoliv ohrožení, ale i armádu vskutku alianční, která může i cosi nabídnout a my můžeme naopak cosi žádat," prohlásil Havel.

Šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Michael Žantovský z ODA vidí hlavní priority našeho současného působení v Severoatlantické alianci především ve zkvalitnění lidského potenciálu české armády. "Naším prvořadým úkolem musí být zlepšit naše vojenské kvality, zlepšit pověst české armády a České armády jako přínos pro Severoatlantickou alianci. To znamená zaměřit se v první řadě na zkvalitnění lidského faktoru, profesionalizaci a restrukturalizaci ozbrojených sil," uvedl Žantovský.

Zájem o vstup do Severoatlanrické aliance mají i další země, mezi favority patří Slovinsko, Slovensko a pobaltské státy. O tom, které země budou do obranného společenství pozvány, se bude rozhodovat na listopadovém vrcholném setkání představitelů aliance v Praze.

Podle českého velvyslance při Severoatlantické alianci Karla Kovandy jsou zkušenosti s novými členy pádným argumentem pro další rozšíření aliance. Jak uvedl v pořadu Radiožurnálu Otázka dne, sama aliance je s činností nových států spokojena. "V materiálech ze Spojených států se nejednou objevuje upozornění právě na dobrou zkušenost s novými členy, která se projevila zejména v akcích aliance a to je samo o sobě dobrý důvod, abychom alianci dále rozšiřovali."

Oslavy při příležitosti třetího výročí vstupu Česka do Severoatlantické aliance pořádala také třináctý pražský obvod. Akce začala v 17:30 hod. na Slunečním náměstí v Nových Butovicích. Podle mluvčího Prahy 13 Petra Krajánka se jí mimo jiné zúčastní zástupci velvyslanectví členských zemí NATO, váleční veteráni a odbojáři.

Anarchistům se narušit tyto oslavy nepodařilo. Skupině asi 30 mladých lidí, hlásících se ke krajní levici, kordon policistů v pražských Nových Butovicích zabránil v přístupu na místo oficiálních oslav. Anarchisté se tak museli omezit na pískání a provolávání hesel - NATO je válka nebo Mír chýším, válku palácům.