Před Prašnou bránu nepatří kruhový objezd typu předměstí, myslí si starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská

Tranzitní doprava, Airbnb, alkoturismus nebo hluk, to jsou některé z věcí, které Prahu 1 dlouhodobě trápí. O budoucích plánech této městské části mluvila v pořadu K věci starostka Terezie Radoměřská z TOP 09.

Dostat z centra města tranzitní dopravu, to je jeden z problémů, který Praha 1 řeší. Podle starostky má ale městská část relativně malý vliv. „Protože to spadá do gesce hlavního města. Ale my budeme vyjednávat s hlavním městem, aby se především – a to je alfa a omega městské dopravy – konečně dokončil městský okruh.“

Parkování v centru města

Praha má ve svém klimatickém plánu zavedení mýta pro vjezd do centra města. Terezie Radoměřská přiznává, že v tomto případě je poměrně zdrženlivá.

Zavedení mýta je další krok k tomu, abychom udělali z centra města v skanzen.

„Nemyslím si, že tato cesta je šťastná. Omezování parkování v centru je mnohem jednodušší, protože když si nebudete mít kde to auto postavit, tak do toho centra nepojedete.“

Praha 1 plánuje snížit počty parkovacích oprávnění pro firmy, které zde nemají provozovnu. „My máme mnoho schránkových firem, jsou jich řádově velké stovky, spíš menší tisíce. A takové firmy mají také nárok na parkovací kartu, to nám zahlcuje parkování v Praze 1.“

Spor o kruhový objezd

Velkou vlnu nevole vzbudil kruhový objezd u Prašné brány. Městský soud v Praze v září prohlásil, že tam vznikl nezákonně. Co s ním bude dál?

Čtěte také

„Mělo by se přehodnotit, zda ten kruhový objezd skutečně plní ten úkol, který si od něj radnice slibovala. Pokud ho neplní, tak ho zrušme bez náhrady, pokud ten úkol plní, tak ho samozřejmě ponechejme, protože plynulost dopravy je důležitá. Ale já bych byla velkým příznivcem toho, abychom se podívali na estetiku zpracování, protože si myslím, že před Prašnou bránu nepatří kruhový objezd typu předměstí.“

Jak řeší Praha 1 pivní turismus? Radnice by měla být pro občany více elektronicky vstřícná, co si pod tím představit? A jaké jsou plány na rozvoj Nemocnice Na Františku? Poslechněte si celý rozhovor.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.