Praha Václava Havla očima architekta 3. díl

21. prosinec 2018

Tento týden si připomínáme sedm let od úmrtí prvního prezidenta polistopadového Československa Václava Havla. V seriálu Prahou křížem krážem se podíváme na Havlův vztah k rodnému městu prostřednictvím knihy architekta Zdeňka Lukeše, Praha Václav Havla.

Zděnek Lukeš v bouřlivých dnech Sametové revoluce pracoval v Koordinačním centru Občanského fóra, v roce 1990 pak nastoupil na Pražský hrad, kde byl členem kulturní sekce. Za éry Václava Havla se podílel na projektu revitalizace Pražského hradu.

„S Václavem Havlem jsem se poprvé setkal v Laterně Magice, když se formovalo Občanské Fórum. Mluvil tiše, vypadal unaveně, ale měl u všech přítomných velký respekt,“ vzpomíná Zdeněk Lukeš.

Pohled na Tančící dům

Na Pražském hradě působil hned od začátku Havlova prezidentského období. „Když Havel přišel na Hrad, říkal, že je potřeba otevřít Královskou zahradu, která tenkrát byla hermeticky uzavřená.“ Následoval Jelení příkop, Jižní zahrady a další prostory hradního komplexu, včetně děl osobního architekta prezidenta Masaryka, Slovince Josipa Plečnika.

Zdeněk Lukeš oceňuje také Havlův aktivní zájem o architekturu: „Vím, že ho trápila podoba kavárny Slávie po rekonstrukci v 80. letech. Zasadil se, aby jí byl navrácen původní prvorepublikový šarm.

Spustit audio