Praha udělá analýzu komerčních parkovišť. Chce vyřešit nedostatek míst pro mimopražské

Asociace provozovatelů parkovišť na území hlavního města Prahy

Praha si nechá vypracovat analýzu parkovišť, která byla dosud komerčně využívána. Následně rozhodne o jejich dalším využití. Analýza se bude týkat 89 parkovišť. Na středečním jednání magistrátního kontrolního výboru to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Praha v současné době řeší několik sporů s provozovateli parkovišť, kterým v minulém volebním období vypověděla nájemní smlouvy. Podle části z nich se tak stalo neoprávněně.

„Odbor rozvoje a financování dopravy vyhodnotí parkoviště hlavně s důrazem na to, která mohou být využívány jako záchytná P+R parkoviště, pro kombinovaná parkoviště, tedy přes den pro návštěvníky a večer pro rezidenty, anebo jestli některá z těch parkovišť můžeme uvolnit pro rezidenty,“ řekl Scheinherr. Analýza bude hotova letos.

V případě, že by některá z parkovišť nemohla být využita pro výše zmíněné účely, budou nadále komerčně pronajímána. Technická správa komunikací (TSK) by poté vysoutěžila nové provozovatele.

Nedostatek P+R parkovišť

Předloňské rozhodnutí města napadla Asociace provozovatelů parkovišť, která vypovězení smluv považuje za protiprávní a neetické. TSK vypověděla smlouvy na 42 parkovišť. „Výpovědi byly v souladu se smluvními ujednáními,“ řekla Denisa Stonáčková z odboru vnějších a vnitřních věcí TSK. Soud nyní řeší 15 případů, v jednom prý již rozhodl ve prospěch TSK. „Na ta ostatní rozhodnutí čekáme,“ dodala.

Problémem metropole je dlouhodobě zejména nedostatek záchytných parkovišť P+R určených pro mimopražské řidiče, kteří na nich nechají auta a dále do centra města jedou MHD. Systém záchytného parkování v Praze zahrnuje asi dvě desítky parkovišť s kapacitou kolem tří tisíc stání.

Magistrát má vytipovaných několik lokalit, kde by mohly vniknout nové plochy, mezi nimi je například místo na Zličíně.