Pondělní Noční linka: Jak jste prožili konec 2. světové války? (na přání posluchačky NL z Těšínska)

18. březen 2019

Jak jste prožili válku a konec 2. světové války? Zasáhla okupace německými vojsky vaši rodinu? Kde jste během války bydleli? Co vám o tom vyprávěli rodiče, prarodiče? Zajímáte se o toto období naší historie? Četli jste knihy z tohoto období? Co dokumenty, které připomínají válku, zasáhl vás některý natolik, že ve vás zanechal silnou stopu?

15. března uběhlo 80 let od vyhlášení tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Německá okupace Čech, Moravy a Slezska byla vojenská okupace zbylého území české části Československa, tj. území Čech, Moravy a Slezska, které Německo a Polsko do té doby neobsadilo a neanektovalo, vojsky nacistického Německa. Proběhla 14. až 16. března 1939. V jejím důsledku bylo obsazené území Německem anektováno a byl zřízen autonomní Protektorát Čechy a Morava, vyhlášený 16. března 1939 výnosem o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Okupací Německo porušilo Mnichovskou dohodu, kterou samo 30. září 1938 uzavřelo.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.