Policie ČR zřídila konzultační telefonní linku

telefon

Policie ČR zřídila konzultační telefonní linku. Na ní se lidé mohou s odborníky poradit, zda jim opravdu hrozí nějaké nebezpečí.

Číslo je 0841 11 11 20. Podle policejní mluvčí Ivany Zelenákové je linka přístupná denně od 8.00 do 18.00 hodin. Sloužit má ke konzultaci osob v případech, že se v jejich okolí objeví podezřelá zásilka či tekutina. Policisté pak lidem poradí, zda nebo zda vůbec volat policii či hasiče.

Telefonující muž

Na cenově zvýhodněnou telefonní linku se mohou hlásit lidé, kterým byla doručena neobvyklá zásilka či našli podezřelý předmět. Odborníci z řad policie a hasičů jim poradí, zda je důvod se případných dopisů či předmětů obávat. Linka bude zatím přístupná pouze z veřejné telefonní sítě, služeb konzultačního pracoviště může veřejnost využít každý den včetně sobot a nedělí. Volání bude cenově zvýhodněné - ve všední den od 7.00 hodin do 19.00 hodin se bude platit 3,80 korun za minutu, od 19.00 do 7.00 hodin a o víkendu pouze 1,80 korun za minutu. "Linka v žádném případě nenahrazuje linky tísňového volání. Jejím smyslem je poskytnout konzultaci osobám...které jsou na pochybách, zda je odůvodněné a žádoucí přivolat na místo příslušníky Policie České republiky nebo Hasičského záchranného sboru," uvedla Zelenáková. Podezřelé balíčky nebo zásilky podle ní zpravidla vykazují některé z těchto charakteristik: větší množství poštovních známek, popřípadě razítek pošty, neobvyklá hmotnost, svým obsahem pokroucená obálka, vyčnívající drátky nebo hliníková fólie, nadměrné množství zajišťovacích prostředků (různé pásky, samolepky), značky snažící se odvést pozornost od tvaru obálky, město nebo stát na poštovním razítku nesouhlasí s uvedenou zpáteční adresou, chyby v běžně používaných slovech, barevné změny obálky. Pokud se někomu dostane do rukou neobvyklá zásilka, neměl by s ní podle Zelenákové třepat, neměl by ji ani otvírat. Balíček či obálku by měl uložit do igelitového pytle, aby se zabránilo úniku obsahu, poté by měl opustit místnost, ve které zásilku otevřel a umýt se vodou a mýdlem. Událost by měl nahlásit na linku 158 nebo 150. Pokud bude někomu doručena podobná zásilka v zaměstnání, měl by také informovat správce budovy a nadřízeného. Práci policie a hasičů také usnadní, sepíše-li dotyčný člověk seznam lidí, kteří s ním byly ve chvíli, kdy zásilku obdržel, v místnosti. "Bezpečnostní složky nemají informace, které by nasvědčovaly tomu, že by v ČR měl být proveden trestný čin za použití biologické látky," uvedla Zelenáková s tím, že lidé by proto neměli podléhat panice. Češi začali hlásit policii podezřelé zásilky a předměty v reakci na situaci v USA, kde se několik lidí nakazilo snětí slezinou - tedy antraxem - poté, co se jim dostal do rukou balíček s bílým práškem. Podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zatím nebyla mezi případy výskytu antraxu ve Spojených státech a organizovaným terorismem zjištěna přímá souvislost. Ministr vnitra Stanislav Gross po úterním jednání ústředního krizového štábu prohlásil, že v ČR není dosud zaznamenán jediný případ onemocnění antraxem.