Pochod Praha - Prčice

15. květen 2018
Cíl pochodu v Sedlci - Prčici

Nejmasovější dálkový pochod s nejdelší nepřerušenou tradicí u nás. To je pochod Praha – Prčice. První pochodníci se do malebné středočeské krajiny vydali 17. dubna roku 1966. Bylo jich 469. První odměnou v cíli pochodu byla stužka. Později suvenýr dostal podobu botičky neboli škrpálu, který byl zpočátku vyrobený z kovu. Poprvé si je v roce 1973 odneslo 9 471 pochodníků. První plastový škrpál byl suvenýrem na 12. ročníku v roce 1977. Nejdelší trasa letos měří 70 kilometrů a startuje od stanice metra Háje.

Pochod se obvykle koná 3. sobotu v květnu. Účastníci obdrží mapu pochodu, do které cestou na kontrolních bodech získávají razítka. Na trase jsou ale i tajné kontroly, které v průvodci trasou nejsou. Jako suvenýr pak v cíli obdrží každý pochodník tradiční „Prčický škrpál“, plastový odznak ve tvaru botičky. Ta má každý rok jinou barvu.

Po roce 1970 nezůstalo jen u jedné trasy, ale jejich počet se postupně navyšoval o túry z různých míst Čech. V roce 1984 jejich počet dosáhl rekordních 24 a naopak v roce 1994, v období útlumu, klesl na 9. V současnosti se počet pohybuje okolo 20 tras. Nejkratší, dětská trasa, měří obvykle kolem 23 km. Dospělí se jí smějí zúčastnit, jen pokud doprovázejí dítě. Tradiční nejdelší trasa, se startem v Praze, mívá okolo 75 kilometrů.

Zřícenina hradu Borotín

Tradičně pochody startují z těchto míst: Praha - Háje, Týnec nad Sázavou, Čerčany, Benešov, Bystřice u Benešova, Olbramovice, Votice, Střezimíř, Tábor, Mladá Vožice, Sedlčany, Milevsko a Petrovice u Sedlčan. V roce 2005 byla akce poprvé rozšířena i o cyklistickou trasu. V roce 2007 pak ještě o cyklistické trasy z Prahy, Milevska a Tábora a také o vozíčkářskou trasu z Miličína.

V roce 2015, u příležitosti 50. ročníku pochodu, vydal Klub českých turistů Pochod Praha – Prčice ve spolupráci s Národním muzeem knihu Taťány Součkové a Šárky Rámišové Pochod Praha – Prčice – padesát ročníků 1966 – 2015. Kniha obsahuje řadu fotografií a dobové dokumentace. Letošní 53. ročník pochodu Praha – Prčice startuje 19. 5. 2018. Podrobnosti se dozvíte na webu praha-prcice.cz.

Prčický škrpál, plastovou botičku, obdrží pochodníci v cíli