Pět obrazců na oslavu sametové revoluce. Podívejte se na pražský novoroční ohňostroj

2. leden 2019

Pět obrazců. 10 minut a 52 vteřin. Každá část - Modlitba, Holé ruce, Jednota, Zakázané ovoce a Svoboda - symbolizovala jednu etapu revoluce v roce 1989. To byly hlavní body novoročního ohňostroje s názvem „Praha svobodná aneb 30 let od sametové revoluce“, který začal v úterý v šest hodin večer a díky dobrému počasí byl dobře viditelný. Prahu vyšel přibližně na dva miliony korun.

Ohňostroj byl zamýšlený jako příběh otce, který zpětně líčí své osobní zkušenosti i zážitky ze sametové revoluce své desetileté dceři. Obrazce doprovázela i hudba, například skladba Modlitba pro Martu nebo melodie písní Rolling Stones a Beatles. Divákovi hudba i obraz měly evokovat vzpomínky i emoce spjaté s tehdejší dobou.

Celkem bylo odpáleno 4033 ran a váha odpáleného materiálu byla zhruba čtyři tuny. Pro hlavní město vytvořila ohňostroj společnost Makalu Fireworks.

Vedení magistrátu opět zvažovalo tichý ohňostroj s ohledem na domácí mazlíčky a volně žijící zvířata, protože je hlasité rány stresují. Magistrát předloni oslovil odborníky, podle nich to však vzhledem k rozsahu show není reálné, psalo se v loňském materiálu předloženém radě hlavního města.

Ohňostroj byl odpalován z pražské Letné. Kvůli tomu Praha musela zavřít některé ulice v blízkosti Vltavy. „Zejména šlo o Dvořákovo nábřeží, nábřeží Edvarda Beneše, Čechův, Mánesův a Štefánikův most či Most Legií, a to od 16 hodin do 18.30. Omezení se dotkly také provozu tramvají, v těchto lokalitách byl jejich provoz přerušen v 17.30,“ řekl Radiožurnálu mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Světelné efekty

Na Dvořákově nábřeží, nábřeží Edvarda Beneše, Alšově nábřeží, Kosárkově nábřeží, části Mánesova mostu a v Letenských sadech bylo zhasnuto veřejné osvětlení a semafory, aby měl ohňostroj lepší světelný efekt. Speciálně byl ovšem osvícen Pražský metronom.

Už před zahájením ohňostroje zpestřovaly divákům čekání zvukové efekty i odpočet, který byl za pomocí laseru promítán na letenský kopec.

Také minulý rok se skládal novoroční ohňostroj z pěti obrazců, ty se ale věnovaly významným milníkům historie Československé republiky, jako třeba Pražské povstání, pražské jaro nebo sametovou revoluci. Podívaná tak odkazovala na stoleté výročí vzniku Československa, které obě nyní samostatné země oslavily v říjnu. Praha za loňský ohňostroj zaplatila zhruba milion korun.

Za ten letošní zaplatila metropole 1,7 milionu korun bez DPH. V posledních letech se přitom náklady na ohňostroj pohybovaly kolem jednoho milionu korun. Do výběrových řízení se většinou hlásili maximálně dva uchazeči.

Podle magistrátu to způsobilo zvýšení ceny za novoroční ohňostroj 2019. Za podobnou částku jako tentokrát pořádal magistrát ohňostroj již v minulosti, v roce 2013 a 2005 za 1,5 milionu, v roce 2004 za 1,7 milionu a v roce 2003 za 1,6 milionu korun.

autor: och | zdroje: ČTK , iROZHLAS.cz