Otec Febiofestu Fero Fenič

Ředitel Febiofestu Fero Fenič
Ředitel Febiofestu Fero Fenič
Ve středečním Nočním proudu uvítal moderátor Miloš Skalka v čase mezi 23. hodinou a půlnocí dalšího ze svých studiových hostů. Tentokrát jím byl filmový a televizní režisér, scenárista a producent FERO FENIČ, který je současně zakladatelem a ředitelem nezávislé filmové a televizní společnosti Febio, která pořádá mimo jiné pozoruhodný mezinárodní festival Febiofest. Ten se co nevidět uskuteční už podvacáté a po pražské premiéře se už tradičně vydá na pouť po České a Slovenské republice.

Rodák ze slovenské Nižné Šebastové (narozen 20. března 1951, vlastním jménem František) vystudoval katedru žurnalistiky na filozofické fakultě UK, poté dokumentární režii na FAMU. V letech 1979 až 1986 působil jako režisér Slovenské filmové tvorby v bratislavském studiu Koliba, pro politickou nespolehlivost však musel tento post opustit a věnovat se další tvorbě ve svobodném povolání.

V roce 1990 se stal Fero Fenič vedoucím pedagogem katedry dokumentární tvorby FAMU, poté se začal věnovat práci filmového a televizního režiséra a scenáristy a založil nezávislou společnost Febio, která od té doby zásobuje především naše televize poutavými (nejen) dokumentárními seriály. V roce 1978 absolvoval studijní pobyt v Římě a po Pavlu Tigridovi se stal teprve druhým laureátem Ceny 1. června 1953, kterou uděluje město Plzeň za „prosazování demokracie a důslednou obhajobu lidských práv prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize.“

Jako filmový režisér natočil Fero Fenič dva celovečerní filmy - Džusový román (1983), který byl však v době svého vzniku shledán politicky závadným a do kin byl proto uveden až v roce 1988, a Zvláštní bytosti (1989). Pro Slovenskou televizi vytvořil několik středometrážních filmů (mj. Dedinský sen, 1985 a Trate života Jozefa Krónera, 1988), stejně jako hezkou řádku dokumentů, pro Českou televizi a cykly GEN respektive GENUS pořídil mimo jiné profily Václava Fischera (1994), Hany Hegerové (1995) a Josefa Švejcara (1998), jeho Česká soda se stala doslova kultovní záležitostí a její nedávné uvedení na DVD vzbudilo mimořádný zájem, diváky zaujal i někdejší cyklus Cestománe, z novější tvorby Febia připomeňme nápaditý televizní cyklus České milování.

Fero Fenič vyprávěl nejen o svých „dětech“, tedy o Febiu a Febiofestu, ale rovněž o své umělecké a životní dráze, o cestách do exotických zemí a také o hudbě, kterou má rád. Není bez zajímavosti, že jedním ze vzácných hostů nadcházejícího 20. ročníku Febiofesu bude v Británii žijící americký filmový režisér Richard Lester (1932), do jehož rozsáhlé filmografie patří také dva dnes kultovní filmy skupiny Beatles Perný den (1964) a Help! (1965), stejně jako válečná komedie s Johnem Lennonem nazvaná Jak jsem vyhrál válku (1967).