Ostrovy jižního Pacifiku - ráj na zemi i domov kanibalů

5. květen 2015

Cookovy ostrovy, Samoa, Tonga a Fidži, pacifické ostrůvky s nádhernými plážemi a kanibalskou minulostí. Éra lidožroutů tu už skončila, dnes jsou místní naopak považováni za jedny z nejhodnějších lidí na světě. Na kousky pevniny uprostřed Tichého oceánu vás vzal pořad Mezi kontinenty a rozhovor Klára Škodové s Karlem Starým.

Ostrovy Pacifiku se dělí na 3 oblasti – Polynésii, Melanésii a Mikronésii. Cookovy ostrovy, Samoa a Tonga patří do Polynésie, Fidži už se řadí do Melanésie. „Ty ostrovy jsou si vcelku podobné, Fidži se ale trochu liší a to i kulturně. Nejvýrazněji je to patrno v tom, že skoro polovinu obyvatel tvoří Indové, kteří tam byli Brity dovezeni na práci. A Polynésané také jinak vypadají než ti Melanésané,“ vysvětluje Karel Starý.

Dříve kanibalové, dnes nejhodnější lidé na světě

„Já si dělám vždycky takový žebříček nejskvělejších lidí na světě. Do té doby, než jsem navštívil jižní Pacifik, tak u mě na prvním místě byli Íránci a obyvatelé Blízkého východu. A něco podobného, i když v trochu jiném duchu, jsem našel v Pacifiku, jsou to opravdu hodní lidé.“

Na většině ostrovů na svou kanibalskou minulost nevzpomínají rádi, výjimkou je Fidži. „Na rozdíl od jiného masa, bylo tabu jíst člověka rukama. Na to měli takové speciální kanibalské vidličky a ty se na Fidži prodávají jako suvenýry. Dokonce se říká, že největší kanibalský náčelník žil na Viti Levu (Fidži), jmenoval se Udre Udre. Těch lidí, které snědl, bylo prý 872, což už je taková slušná vesnice. On za každého snědeného házel do jámy kamínek, proto se to podařilo spočítat,“ popisuje Karel Starý.

Tonga - Tongatapu - na obřadu pití kavy

Tradiční nápoj i všelék v jednom neboli kava

Kavu dobře znají milovníci křížovek jako opojný polynéský nápoj na 4 písmena. Jde o rozdrcený kořen pepřovníku opojného, který se louhuje ve vodě. „Při pití se všichni sesednou do kruhu a pije se z kokosových ořechů. První se nápoj podává nejvýznamnějšímu členovi, on to vypije a předá dalšímu. Napoprvé by měli pít všichni, protože je to slušnost, v dalších várkách už to není potřeba.“

„Lékaři kavu velice chválí, působí jako anestetikum, její pití je úžasné pro civilizační choroby jako deprese, nespavost, nechutenství. Je to všelék, legální, mírná droga, kterou pila při návštěvě královna Alžběta, papež Jan Pavel II. nebo princ Charles.“

Čtěte také

Zajímavosti ostrovů – vlastní měna, mýlka s Friendly islands a datová hranice

„Cookovy ostrovy mají vlastní měnu, a pokud tam chcete jezdit autem, musíte si pořídit jejich řidičský průkaz. Ještě pozoruhodnější je ovšem zdejší ostrov Aitutaki, který má taky vlastní měnu, přitom tady žije jen 2000 obyvatel. Mají tu i vlastní známky a údajně nejmenší poštu na světě.“

Tonga - ostrov Atata, turistickým ruchem dosud téměř nedotčený

Souostroví Tonga pojmenoval mořeplavec James Cook jako Friendly islands, tedy Přátelské ostrovy, šlo však o jednu velkou mýlku. Místní obyvatelé byli velkými bojovníky, britské námořníky vnímali jako nebezpečí a hodlali je povraždit. „Aby je dostali všechny na pevninu, tak se rozhodli, že je pěkně nakrmí a až se uvolní, tak je povraždí. Jenže se nemohli dohodnout, jedna část chtěla zaútočit za dne, druhá v noci. Nakonec k žádnému přepadení nedošlo a námořníci se najedli a vrátili na loď v domnění, že byli mezi těmi nejskvělejšími lidmi.“

Oblastí tichomořských ostrovů také prochází tzv. datová hranice, při jejím překročení je potřeba změnit datum. „Ještě před několika lety se nám stalo, že jsme letěli ze Samoi na Tongu necelou hodinu, ale přilétli jsme ne do zítřka, ale do pozítří. Takže jsme ztratili jeden den života, který pro nás vůbec neexistoval. Tohle už v současné době možné není, došlo ke změně datové hranice a Samoa je na tom teď stejně jako Tonga. Takže pouze pokud poletíte z Nového Zélandu na Cookovy ostrovy, tak se o den vrátíte a naopak,“ říká Karel Starý.

Samoa - vnitrozemí ostrova Upolu s mnoha vodopády
autor:
Spustit audio