ORM v Nočním proudu

22. září 2010
Noční proud

Ve středu v čase mezi třiadvacátou hodinou a půlnocí uvítá moderátor Miloš Skalka ve druhé vysílací hodině středečně-čtvrtečního Nočního proudu dalšího ze svých pravidelných hostů. Tentokrát přijal pozvání do rozhlasového studia a k živému vysílání skladatel a producent Pavel Růžička (58), polovina tvůrčího tandemu, který si říká Petr a Pavel ORM. Ten se zapsal do posluchačského povědomí třeba ústředními písničkami z televizních seriálů Sanitka a Pojišťovna štěstí, nebo hity Karla Gotta Jako James Bond a Už pohřbili mě stokrát.
Pavel Růžička bude vyprávět o dosavadní umělecké kariéře a cestě životem, nezapomene na ukázky nahrávek z autorské a producentské dílny tandemu, přidá i ukázky hudby, kterou rád poslouchá.

Formaci, která si říká Petr a Pavel ORM, tvoří kromě Pavla Růžičky (narozen 14. ledna 1950 v Praze) jeho nerozlučný kolega a hudební souputník Petr Dvořák (narozen 12. dubna 1950 v Praze). Na tvorbě se podílejí společně jako skladatelé, aranžéři, zvukoví mistři a hudební režiséři, popřípadě též jako producenti. Oba maturovali na průmyslové škole a poté studovali hudbu na Lidové škole umění respektive Lidové konzervatoři. Poté oba prošli různými skupinami (Golem, kapela Evy Pilarové, doprovodný soubor sourozenců hany a Petra Ulrychových) a od roku 1976 pro svou společnou tvorbu používají pseudonym ORM. Jejich tvůrčí činnost je vskutku mnohostranná. V oblasti písňové tvorby kdysi prosadili dívčí dvojici Kamélie, které napsali prakticky všechny úspěšné písničky. Za LP desku Talisman obdrželi v roce 1986 Zlatou desku Supraphonu.

Uplatňují se rovněž jako autoři instrumentální hudby, komponují pro film a televizi, ve shodě s neustálým hledáním nových výrazových prostředků a možností využívají ve svém nahrávacím studiu nepřeberné množství prvků moderní počítačové techniky. Trvalé posluchačské oblibě se těší jejich píseň Můj čas, kterou původně zkomponovali pro TV seriál Sanitka (Hana Zagorová, Stanislav Hložek, Petr Kotvald), v poslední době si posluchače a TV diváky získal i jejich autorský duet Zas přijde den, kdy láska vrátí se k nám (Leona Machálková a Petr Kolář), který vytvořili pro TV seriál Pojišťovna štěstí.