Na „Jižáku“ se žilo už kdysi. První zmínka o osídlení je ze 12. století

Chodovská tvrz
0:00
/
0:00

Když padne zmínka o Jižním Městě, mnohý z nás si řekne: no jo, paneláky! Historie území, na kterém dnes stojí především sídliště, je ale dlouhá. Chodov a Háje byly svébytnými obcemi dokonce až do roku 1968. Více se dozvíte v putování Prahou křížem krážem.

Na webu jedenácté městské části se píše: Někdy na konci takzvané starší doby hradištní nebo v její následující střední fázi pronikli slovanští předkové Čechů z Pražské kotliny až do našeho regionu. Osady v celém regionu kolem území dnešní Prahy 11 ale byly od nového centra odděleny rozměrným Nuselským údolím. Zůstaly až do 20. století součástí převážně zemědělského zázemí hlavního města.

Základem osady Chodova byl Chodův nebo snad Hodův dvorec. První písemná zpráva o obyvatelích se hlásí k roku 1185. Připomíná zdejší sedláky, „kmety“. „Území dnešních Hájů příslušelo ve starší historii k Hostivaři,“ vypráví publicista a kronikář Jiří Bartoň. „Malá osada Milíčov, zaniklá počátkem 18. století poblíž dodnes existujícího objektu bývalého dvora, mohla mít starší kořeny. Horní Roztyly představoval ovčín asi z konce 16. století, náležející k (zaniklým) Dolním Roztylům.“

V sousedství stojící sborový dům Jana Milíče z Kroměříže je na rozdíl od středověké tvrze moderní stavbou
Původní vstup s mostem přes vodní příkop
Klasicistní přestavby se tvrz dočkala na počátku 19. století
Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika