Mlíkárna, žlutý vyhlídkový pavilon, stojí v Riegrových sadech. Co mu dalo jméno?

12. duben 2018
Vyhlídkový pavilon Mlíkárna
0:00
/
0:00

Do Mlíkárny v Riegrových sadech kdysi chodívaly nejen dámy v klobouku a maminky s kočárky na dobroty vyrobené z mléka. Mlíkárna byla opravdovou mlékárnou napojenou na síť prodejen Vysočanské mlékárny barona Freye. Nabízela zdravé občerstvení – mléko a mléčné či jogurtové nápoje. A vyhlídku na Prahu ze střešní terasy. Dnes je tu restaurace s dvoupatrovou terasou. Vyhlídku už téměř přerostly stromy, a tak se výhled na Pražský hrad, na Petřín nebo na Malou Stranu otevírá spíš ze samotného parku, než z Mlíkárny.

Riegrovy sady vznikly roku 1902 v rámci urbanistického plánu Královských Vinohrad spojením bývalé zahrady Kanálka a zahrad usedlostí Saracinka, Pštroska, Švihanka a Kuchynka. Jméno dostaly po advokátovi a politikovi druhé poloviny 19. století Františku Ladislavu Riegrovi. Jeho bronzová socha od Josefa Václava Myslbeka byla odhalena roku 1913 v jihozápadním cípu parku. Do sadů ve stylu anglického parku o rozloze 11 hektarů chodí pejskaři, zamilovaní, běžci i studenti. Je v nich sokolovna, dětské hřiště nebo veliká restaurační „zahrádka“.

Pro zajímavost, baron Bedřich Frey z Freyenfelsu, majitel výše zmíněné mlékárny, byl také starostou Vysočan, majitelem cukrovaru, vinic atd. (a prvním majitelem telefonu v Praze). Jeho manželka Jetty byla sestrou slavné operní pěvkyně Emy Destinnové.

Venkovní posezení u Mlíkárny
Myslbekova socha Františka Ladislava Riegra
Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika