Komořanský zámek je dnes sídlem ČHMÚ

Tentokrát se podíváme do Komořan, připomínaných poprvé k roku 1088 jako osada, která patřila vyšehradské kapitule. V roce 1589 si Komořany pořídil místosudí Václav Šturma z Hyršfeldu, v kupní smlouvě byla zmíněna i zdejší tvrz. Pak se majitelé střídali, až v roce 1638 byly Komořany dědičně postoupeny Zbraslavskému klášteru. Tvrz byla zřejmě ještě před rokem 1742 přestavěna na barokní zámek, sloužící jako letní sídlo zbraslavských opatů.

2. července 1742 se zámek v Komořanech stal místem jednání mezi obléhateli Prahy a lidmi, kteří zastupovali Marii Terezii. Na začátku 20. století se majitelem zámku stal Karel Schulz, zakladatel Modřanských strojíren, který nechal provést jednoduchou přestavbu: zvýšení křídla o jedno patro a používání věže jako vodárny. Po jeho smrti v roce 1932 se zámek dostal do vlastnictví státu. V současné době jej využívá Český hydrometeorologický ústav.

Stezka svobody
Komořanský zámek, dnes sídlo ČHMÚ
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.