Karel Štědrý v Nočním proudu

22. září 2010
Noční proud

Ve svém středečně-čtvrtečním Nočním proudu uvítá moderátor Miloš Skalka v čase mezi třiadvacátou hodinou a půlnocí dalšího ze svých nočních hostů.
Tentokrát jím bude legendární zpěvák, konferenciér a herec KAREL ŠTĚDRÝ (71).
Interpret, který stál u začátků divadla Semafor a zblízka zažil slavnou éru Orchestru Karla Vlacha. Samozřejmě, že se proto bude mluvit také o letošních padesátých narozeninách Semaforu a sedmdesátém výročí vzniku Vlachovy kapely.

Karel Štědrý (narozen 10. dubna 1937 v Praze) studoval obor stavebnictví na Vysoké škole železniční v Praze, kde také absolvoval a získal titul inženýra. Jako amatérský zpěvák ale působil už od roku 1953 v orchestru svého o tři roky staršího bratra Ivana, nicméně zásadní zlom v životě Karla Štědrého přišel v roce 1958. Tehdy totiž začal zpívat s orchestry Zdeňka Marata a Karla Vacka mladšího a současně spolupracoval s Jiřím Suchým, Jiřím Šlitrem a orchestrem Ferdinanda Havlíka v Redutě. Po založení divadla Semafor (1959) se stal Karel Štědrý členem divadelního souboru této průkopnické scény malých divadel a vystupoval v představeních Člověk z půdy, Nocturné, Taková ztráta krve, Zuzana je sama doma a Zuzana je zase sama doma. V roce 1962 Semafor opustil a spolu s Pavlínou Filipovskou přešel do souboru divadla Rokoko, kde dostal od ředitele Darka Vostřela výrazné pěvecké a herecké příležitosti v představeních Čekání na slávu, Drak je drak, Filozofská historie, Chan a son, Pan Pickwick a Rokokokoktejl.

V roce 1972 se Karel Štědrý rozhodl pro svobodné povolání "na volné noze" vystupoval a poté nahrával střídavě s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, Orchestrem Československé televize a Orchestrem Václava Hybše, aby se v roce 1974 stal sólistou a současně konferenciérem Orchestru Karla Vlacha. Díky svému rozhledu a nadhledu, smyslu pro humor a všestranným schopnostem se stal Karel Štědrý výraznou osobností nejrůznějších zájezdových pořadů, přičemž pro mnohé z nich psal rovněž scénáře - mimo jiné pro Pavlínu Filipovskou, Karla Hálu, Yvettu Simonovou a nejrůznější tematické programy Orchestru Karla Vlacha.

Svou první pěveckou nahrávku pořídil Karel Štědrý v Československém rozhlase v roce 1960 (šlo o skladbu Jehla a nit s hudbou jeho bratra Ivana Štědrého a textem Jiřího Štaidla) a potom následovaly více než dvě stovky studiových snímků. Přes sto Štědrého nahrávek vyšlo na gramofonových deskách a vůbec první jeho vydanou deskou byl vtipný duet s Jiřím Suchým Potkal potkan potkana (1960). Mezi největší hity Karla Štědrého patří mimo jiné nahrávky písniček Mám malý stan (duet s Waldemarem Matuškou), Písmena, Diga diga dou, Milenci v texaskách, Kaňonem takhle k večeru, Hospoda, Angelina, Meziměsto (Zde Alfons, haló) a V naší kanceláři.