Karel Šíp v Nočním proudu

20. září 2010
Noční proud

Ve středečním Nočním proudu uvítá moderátor Miloš Skalka v čase mezi třiadvacátou hodinou a půlnocí dalšího ze svých studiových hostů. Tentokrát jím bude textař, moderátor, scenárista a občasný zpěvák KAREL ŠÍP (65)...

Do Nočního proudu přijde v den, kdy poprvé vedl do školy svého syna Honzíka, který právě nastoupil do první třídy (to to letí!). Řeč nepochybně přijde na chystaný muzikál Ať žije rokenrol, který bude mít premiéru v říjnu. Karel Šíp přinese do studia nejen nahrávky se svými texty, ale rovněž ukázky hudby, kterou rád poslouchá.

Pražský rodák Karel Šíp (narozen 1. června 1945) vystudoval produkci na Střední průmyslové škole filmové v Čimelicích, kde maturoval v roce 1963. Dalších deset let pracoval jako produkční v Československé televizi. S muzikou začínal na přelomu šesté a sedmé dekády minulého století jako baskytarista skupiny Faraon, kde se potkal s klavíristou Jaroslavem Uhlířem. S ním o něco později vytvořil populární dvojici a jejich partnerství trvá dodnes. Od začátku roku 1978 až do konce roku 1986 autorsky připracoval a spolu s Uhlířem uváděl hudebně-zábavný TV soutěžní měsíčník Hitšaráda (celkem sto vydání), který přivedl na obrazovku nejen osobitý druh humoru této dvojice, ale současně také jejich písničky a klipy velkých dobových hitů. V letech 1979 až 1982 existoval i stejnojmenný zájezdový klubový pořad, ve kterém kromě dvojice hlavních protagonistů střídavě vystupovali Karel Kahovec, Vladimír Mišík a Petr Novák.

První písňové texty začal psát Karel Šíp na začátku sedmdesátých let pro tehdejšího zpěváka skupiny Faraon Jiřího Schelingera (Boty děravý, Dráty pletací, René, já a Rudolf, Šlapací kolo). Posléze se etabloval jako vyhledávaný textař a kromě písní pro svou tehdejší manželku Marcelu Holanovou (Cesty lásek, Ráno, duet s Karlem Gottem Čau, lásko) začal spolupracovat s naší interpretační špičkou. Jeho texty mají či měli ve svém zpěvníku třeba Karel Gott (mj. Když muž se ženou snídá), Petra Janů, Rangers, Petr Novák, Václav Neckář, Hana Zagorová, Daniel Hůlka či Leona Machálková. Karel Šíp je současně jedním z mála domácích textařů, kteří se nebojí vnášet do svých písňových textů humor a nadsázku.

V roce 1995 se objevil na obrazovce Šípův autorský pořad Horoskopičiny, následovaly mimo jiné Rozjezdy pro hvězdy či Tyjátr. V současné době se těší velké divácké přízni jeho vtipná a elegantní televizní talk-show Všechnopárty, kterou vysílá Česká televize. Co se hudební scény týče, spolu se skladatelem Petrem Jandou, režisérem Viktorem Polesným a týmem dalších spolupracovníků chystá Karel Šíp coby libretista v pražském Divadle Broadway muzikál s názvem Ať žije rokenrol, jehož děj nás vrátí na přelom padesátých a šedesátých let. Premiéra se odehraje 20. října.