Kamil Střihavka v Nočním proudu

22. září 2010
Noční proud

Ve středečně-čtvrtečním Nočním proudu uvítá moderátor Miloš Skalka v čase mezi
třiadvacátou hodinou a půlnocí dalšího ze svých nočních hostů. Tentokrát jím bude rockový zpěvák, skladatel, textař a instrumentalista KAMIL STŘIHAVKA (43).
Řeč určitě přijde - vedle Kamilova novinkového alba 365 - také na dnes už legendární českou podobu muzikálu Jesus Christ Superstar, jejíž tvářnost svým účinkováním Kamil Střihavka výrazně ovlivnil.

Kamil Střihavka (narozen 20. ledna 1965 v Oseku u Teplic) maturoval v roce 1983 na střední škole elektrotechnické ve Varnsdorfu, ale mnohem intenzivněji se věnoval bluesové muzice, kterou zpíval v místních barech a klubech za doprovodu kytary a foukací harmoniky. V roce 1986 se Kamil Střihavka stal zpěvákem teplické metalové skupiny Motorband, která měla úspěch na dvou ročnících Rockfestu, na přehlídce Metalfest v pražské Sportovní hale i na festivalu Rocková Vysočina 1988, kde Kamil převzal z rukou Michala Prokopa cenu za nejlepší pěvecký výkon. Petr Janda poté umožnil kapele Motorband pořízení prvních nahrávek ve svém studiu Propast a jednu z nich (Je to špás) zařadil na album Rockmapa 1 (1989).

Motorband se už tehdy výrazně lišil od vesnických tancovačkových kapel a do metalu vnášel prvky, které překračovaly jeho poměrně úzký rámec (například Střihavkova foukací harmonika). V krajské soutěži festivalu Děčínská kotva se Motorband umístil na 2. místě s písní Životní styl (vyšla v roce 1990 na třetím singlu skupiny). Poté přislíbil Supraphon čerstvě profesionalizovanému Motorbandu debutové album, ale nakonec se rozhodl pro "konkurenční" Vitacit, což kapela těžce nesla. Její manažer proto rozeslal kazety s demonahrávkami některým německým nezávislým společnostem - nakonec se ozvala firma Gama a nabídla skupině během následujících pěti let natočení pěti LP. Z prvního natáčení ve Stuttgartu se však Motorband vrátil pořádně rozčarovaný. Kamenem úrazu se totiž stala Kamilova neobratná angličtina, proto vznikly jenom snímky v češtině. Po jazykovém rychlokurzu Střihavka ale napodruhé už uspěl. Mezitím ale sáhl po české mutaci alba Popron a vydal ji u nás pod názvem Made In Germany a se "stylovým" obalem - s kostlivcem na motorce.

Německé přísliby však nakonec vyzněly do ztracena a Kamil Střihavka po období hlasových potíží dospěl k rozhodnutí, že speedmetal není jeho parketa a začal se orientovat na hlavní rockový proud. Přesídlil z Teplic do Prahy, hostoval na LP Loretta stejnojmenné skupiny (1991), s Bárou Basikovou sáhli po písničce Tak abyste to věděla pro její minialbum českých evergreenů 60-tá, s Annou K a Oskarem Petrem se podílel na doprovodných vokálech pro album Lži, sex a prachy souboru Wanastowi Vjecy (1992), na vánočním albu Kontrabandu Milana Svobody (1992) zpíval tři koledy, pro desku Vánoční hvězdy (1996) si nechal Ivanem Hlasem otextovat skladbu Ráda se loučíš.

Samostatnou kapitolou v jeho diskografii se staly živé záznamy (televizní pořady Michala Pavlíčka Na koboučku 1 a 2, Rock s Ježíšem, Jesus Christ Superstar Live), soundtracky z muzikálů (Pěna dní, Jesus Christ Superstar), dětských seriálů (Bu-Bu Show 1 a 2) i celovečerních filmů (Nesmrtelná teta, včetně duetu s Lucií Bílou v úvodní písni). V roce 1992 vzniklo trio BSP (Balage - Střihavka - Pavlíček), v kterém tři hudebníky spojila realizace Balážova autorského alba s texty Ivana Hlase, přeloženými do angličtiny. Deska byla pak v šesti kategoriích nominována na českou výroční hudební cenu, ale nakonec přinesla vavříny pouze Střihavkovi. Ten při jiné příležitosti obdržel cenu Českého hudebního fondu jako pěvecký objev roku 1992. Po studiovém projektu následovaly úspěšné koncerty, k trojici se na posledním turné připojila Lucie Bílá. Přestože Střihavka sliboval "udělat druhou desku, a když se bude líbit, tak i třetí", nakonec došlo pouze na "dvojku", tentokrát zpívanou česky a šestkrát nominovanou na výroční hudební cenu. To pomohlo zejména písni Země vzdálená, která se zařadila mezi nejhranější a nejsilnější domácí písně roku 1994. V té době Střihavka - po prvních zkušenostech s muzikálovou scénou (Pěna dní) - přijal roli Ježíše v českém nastudování rockové opery Jesus Christ Superstar a v pražském divadle Spirála odehrál od července 1994 rekordních 1288 repríz. Britští zástupci majitelů práv na toto jevištní dílo uvedli, že v bezmála třicetileté historii tohoto světového bestselleru patří Střihavkův Ježíš k historicky nejlepším.

Po derniéře Ježíše v červnu 1998 Střihavka po dva měsíce účinkoval v moderním zpracování Rusalky, ale úspěch se dostavil až v dalším muzikálu Johanka z Arku na jevišti divadla Ta Fantastika, kde Kamil Střihavka vystupoval i v dalších muzikálech - Excalibur a Obraz Doriana Graye. Na regulérní debutové sólové album Woo-Doo! si Kamil Střihavka počkal až do roku 2002, po šestileté ediční pauze má nyní na trhu druhý sólový disk 365, o který jsme už v Nočním proudu soutěžili.