Josef Klíma hudebník

9. prosinec 2013
Josef Klíma se v současné době věnuje především investigativní žurnalistice

Ve svém středečním Nočním proudu, v čase mezi 23. hodinou a půlnocí, uvítal Miloš Skalka dalšího v sérii svých studiových hostů. Tentokrát jím byl průkopník investigativní žurnalistiky v českých zemích, novinář, televizní reportér, spisovatel, ale také hudebník JOSEF KLÍMA.

Josef Klíma (* 19. března 1951) vystudoval gymnázium v Radotíně (dnes Gymnázium Oty Pavla) a poté Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Spoluzakládal týdeník Reflex, v letech 1990-1992 byl jeho šéfreportérem, byl iniciátorem televizního investigativního pořadu Na vlastní oči a zůstal v něm jako reportér a moderátor až do konce (1994-2009). Josef Klíma získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky (2006) a Cenu Jana Beneše (2009). Od roku 1970 je ženatý, s manželkou Janou mají syna Kryštofa (1977) a dceru Kristýnu (1981). Josef Klíma vydal CD vlastní hudby a textů Na vlastní uši (1999), koncertuje s kapelou PKS a s triem Klima-band (tady hraje na klávesy a zpívá). Pořádá po celé republice přednášky pro středoškoláky a učně na téma Kriminalita mládeže.

Z jeho literární tvorby, která zatím čítá 26 knížek, jmenujme alespoň následující tituly: Mrtví milovat nemohou (dvě detektivní novely), Náruživost, Brutalita (knížka se stala předlohou filmu režiséra Filipa Renče Requiem pro panenku), román Tranzit Bangkok cestopis z Indie, Nepálu, Bangladéše, Barmy a Thajska Pět misek bez dna, úvahy a eseje Život reportéra, román z prostředí soukromé televize Loď s otroky a vzpomínky Vlastníma očima. Sbírku svých fejetonů, sloupků a minipříběhů nazval Josef Klíma Zbláznil se svět, anebo já?, kniha Vlastníma očima aneb Před kamerou i za ní byla nedobrovolně inspirována stažením pořadu Na vlastní oči z televizního vysílání, román Vetřelci a lovci je o těch, kteří se nastěhují se lidem do života, vysávají je a baví se neštěstím svých hostitelů, Pravda o Kajínkovi je shodně se jménem v titulu knihy vyprávěním o životních osudech nejznámějšího českého vězně a zatím poslední knihou Josefa Klímy je poutavý román Advokát a jeho Pán, který čtenáři pokládá neodbytné otázky. Kdo dnes u nás vládne? Velcí zločinci, nebo naopak jejich právníci? Co se stane, když se slavný advokát a mocný mafián rozhádají? Když se pustí do války? Kdo je silnější?

Podle scénářů Josefa Klímy vznikly televizní filmy či série Rána z milosti (film o symbióze policisty a mafiána, která se změní v bumerang - cena Elza), Vlna (triptych o záměně identity při smrtonosné tsunami), Svědomí Denisy Klánové (o beztrestnosti delikventních dětí - Cena Elza), Expozitura (spoluautor Janek Kroupa, šestnáctidílný seriál na motivy Berdychova gangu), Vetřelci a lovci (psychothriller) či Jsi mrtvej, tak nebreč (dvojdílný psychothriller).