Jak na půjčky? Konsolidujte! Ušetříte si čas, nervy i peníze

6. březen 2017
02024817.jpeg

Spotřebitelský úvěr, kreditka, kontokorent, leasing na auto a k tomu ještě úvěr na bydlení. Navíc každý produkt od jiného poskytovatele. I tak vypadá finanční situace některých českých rodin. Více úvěrů logicky znamená i více starostí. Všechny půjčky je potřeba pravidelně splácet, k měsíční splátce je pak mnohdy potřeba ještě přičíst různé poplatky. Rodinný rozpočet tak může být pěkně napnutý.

Při splácení několika půjček najednou se každému z nás může stát, že časem ztratíme o jednotlivých úvěrech přehled – kolik, co, kdy a komu zaplatit? Je tedy možné, že na nějakou splátku zapomeneme a dostaneme se tak do potíží. Řešením může být konsolidace půjček, tedy to, že si více úvěrů sloučíme do jednoho. „Výhodou je, že díky refinancování zpřehledníte své finanční závazky. Všechny půjčky si převedete pod jednu a ušetříte tím nejen peníze, ale i váš čas. Budete totiž komunikovat jen s jednou institucí a posílat jen jednu splátku,“ říká v poradně Reginy DAB Praha Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB.

Díky refinancování získáváme nový splátkový kalendář, který bude plně vyhovovat našim aktuálním možnostem a finanční situaci. „Sloučením všech půjček dostanete nižší měsíční splátku, než jste měli dosud – nejde totiž jen o prostý součet všech vašich dosavadních splátek. Snížená splátka vám pak dovolí odložit si část peněz na nečekané výdaje, které byste museli řešit například další půjčkou,“ vysvětluje Richard Kotrlík z ČSOB a dodává: "Ušetříte zároveň i na poplatcích, které byste jinak museli platit každému věřitelskému subjektu zvlášť. U některých bank si dokonce můžete výši jednotlivých splátek podle vašich možností upravovat nebo si část splátek i odložit."

Při slučování půjček, které nám finance zpřehlední i ušetří, je ale dobré myslet i na zadní vrátka, jak radí odborník. Může se stát, že přijdeme o práci nebo budeme dlouhodobě nemocní a nebudeme moci splácet. Proto je dobré si schopnost úvěr splácet pojistit.

Spustit audio
autor: Ivana Navrátilová
  • Životní styl
  • Publicistika