Haštalské náměstí, místo, které inspirovalo spisovatele Foglara

8. prosinec 2017
Vlevo dům U Červenoho kola, vpravo Řásnovka
0:00
/
0:00

Anežskou ulicí, ale taky Haštalskou, Řásnovkou nebo ulicí Ve Stínadlech dojdete na Haštalské náměstí. Kostel svatého Haštala, který náměstí dominuje, je jediný zasvěcený tomuto patronovi zemědělců a pastýřů u nás.

U kostela býval hřbitov, který připomínají kříže v mozaice chodníku i dodnes stojící malá budova bývalé kostnice s malovaným náhrobkem na stěně. Na „rohu“ ulice Řásnovka stojí netypický kulatý nárožní dům: bývalý špitál řádu křižovníků s červenou hvězdou. Je to jediný původní český řád a jediný mužský řád založený ženou. Svatou Anežkou Českou.

Na náměstí stojící dům U Červeného kola byl postaven v 15. století jako součást farnosti u Anežského kláštera. V 19. století budovu užívala Hlavní pošta města Prahy jako stáje pro koně a garáže pro poštovní vozy. Ty se od ostatních vozů lišily právě červenými koly.

Ulice Ve Stínadlech, která na náměstí ústí, byla do roku 2007 bezejmenná. Tehdy jméno dostala u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara. Spisovatele, který děj svých populárních příběhů s největší pravděpodobností situoval právě sem. Řásnovka, také známá z Foglarových knih (pojmenovaná po Janu Řásném z Řásnova, hejtmanovi strahovského kláštera), v průběhu staletí vystřídala různé názvy: Slávinčina, U králů žump nebo Schneckova (po výrobci karet Schneckovi). Celá okolní zástavba bývala čtvrtí nejchudších Pražanů. Plná úzkých uliček s bizarními domečky a otřesnými hygienickými podmínkami. Postupně byla proto většina čtvrti v rámci asanace vyhlášené na konci 19. století zbořena.

Kostel svatého Haštala
Haštalské náměstí v noci
Haštalské náměstí
Na rohu ulice Řásnovka stojí netypický kulatý nárožní dům
Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika