Grebeníček ani tentokrát k soudu nepřišel

spravedlnost
spravedlnost
Soud v Uherském Hradišti se měl zabývat případem Aloise Grebeníčka. Grebeníček se ale omluvil ze zdravotních důvodů. Obžaloba ho viní z týrání vězňů v komunistických žalářích. Kvůli zdravotnímu stavu osmdesátiletého Grebeníčka se líčení už několikrát neuskutečnilo. Proces měl proto probíhat v nemocnici

Už podruhé bylo plicní oddělení nemocnice v Uherském Hradišti připraveno k zajištění soudního líčení s bývalým vyšetřovatelem StB Aloisem Grebeníčkem. Ani tentokrát se však osmdesátiletý muž kvůli špatnému zdraví nedostavil. Poprvé však ve vyhrazené místnosti zasedal soudní senát.

Rehabilitační tělocvičnu vybavila nemocnice lůžkem, paravanem, kyslíkovou sadou a monitorem. Na obžalovaného pacienta čekal lékař-internetista. Veškerá místa obsadili novináři a senát zahájil jednání. Hlavní osoba však chyběla. Už ve středu 10. dubna obdržela soudkyně Radomíra Veselá omluvenku od Grebeníčkova obhájce. "Současně předložil lékařský posudek soudního znalce z oboru zdravotnictví."

Státní zástupce Ladislav Dejmek potvrdil, že jinde Grebeníčka soudit nelze. "Při důsledném respektování všech práv, která má obviněný Grebeníček dané současným právním řádem, je možné konat hlavní líčení pouze v nemocnici." Kvůli objektivnosti si soudkyně vyžádala expertní posudek lékařů Karlovy univerzity a odložila hlavní líčení na neurčito. Pokud bdue bývalý estébák souzen, hrozí mu až za týrání politických vězňů.