FBI: Šíření antraxu v USA nemusí mít na svědomí teroristé

FBI
FBI
Šíření antraxu ve Spojených státech nemusí mít na svědomí teroristická organizace. Americká FBI zatím nezjistila žádnou souvislost mezi dopisovým zasíláním bakterií sněti slezinné a organizovaným terorismem.

Souvislost ale stále nelze vyloučit. Ve Washingtonu to prohlásil ředitel FBI Robert Mueller. Na obálkách obsahujících antrax policie zjistila podobnosti v rukopise. Nebezpečí teroristického útoku na Spojené státy nebo americké cíle v zahraničí ale podle FBI stále trvá. Americká vláda se chystá už brzy přijmout nová opatření, která by měla posílit prevenci proti šíření biologických zbraní. Užívání a výroba biologických zbraní by nadále měla být kriminálním činem. Vláda chce také zajistit účinná opatření na kontrolu látek, které mají dvojí využití. Balík opatření teď musí schválit prezident George Bush a pak je Spojené státy předloží k diskusi spojencům.

antrax

V České republice zatím nebyl potvrzen žádný případ nakažení snětí slezinnou. Několik lidí, kteří přišli do styku s podezřelými zásilkami, leží preventivně na pozorování v nemocnicích v Liberci a v Praze na Bulovce. První potvrzená informace, zda u nich hrozila nebo nehrozila nákaza antraxem, by měla být k dispozici dnes dopoledne. ___________________ D: Policii vyčerpávají poplašné zprávy o podezřelých zásilkách s nebezpečnými látkami. Ministerstvo vnitra už eviduje stovku podobných případů. Dva lidé jsou v nemocnici na pozorování, protože přišli do styku s podezřelými balíčky. Žádný případ nákazy nebezpečnou snětí slezinnou ale zatím odborníci v Evropě nepotvrdili. Šéf resortu vnitra Stanislav Gross rozhodl, že podezřelé zásilky i přesto nebudou likvidovány.

antrax