FBI: Šíření antraxu v USA nemusí mít na svědomí teroristé

FBI

Šíření antraxu ve Spojených státech nemusí mít na svědomí teroristická organizace. Americká FBI zatím nezjistila žádnou souvislost mezi dopisovým zasíláním bakterií sněti slezinné a organizovaným terorismem.

Souvislost ale stále nelze vyloučit. Ve Washingtonu to prohlásil ředitel FBI Robert Mueller. Na obálkách obsahujících antrax policie zjistila podobnosti v rukopise. Nebezpečí teroristického útoku na Spojené státy nebo americké cíle v zahraničí ale podle FBI stále trvá. Americká vláda se chystá už brzy přijmout nová opatření, která by měla posílit prevenci proti šíření biologických zbraní. Užívání a výroba biologických zbraní by nadále měla být kriminálním činem. Vláda chce také zajistit účinná opatření na kontrolu látek, které mají dvojí využití. Balík opatření teď musí schválit prezident George Bush a pak je Spojené státy předloží k diskusi spojencům.

antrax

V České republice zatím nebyl potvrzen žádný případ nakažení snětí slezinnou. Několik lidí, kteří přišli do styku s podezřelými zásilkami, leží preventivně na pozorování v nemocnicích v Liberci a v Praze na Bulovce. První potvrzená informace, zda u nich hrozila nebo nehrozila nákaza antraxem, by měla být k dispozici dnes dopoledne. ___________________ D: Policii vyčerpávají poplašné zprávy o podezřelých zásilkách s nebezpečnými látkami. Ministerstvo vnitra už eviduje stovku podobných případů. Dva lidé jsou v nemocnici na pozorování, protože přišli do styku s podezřelými balíčky. Žádný případ nákazy nebezpečnou snětí slezinnou ale zatím odborníci v Evropě nepotvrdili. Šéf resortu vnitra Stanislav Gross rozhodl, že podezřelé zásilky i přesto nebudou likvidovány.

antrax