Dva američtí vojáci se zranili při cvičení v Bechyni

00056919.gif
00056919.gif
Dvě zranění provázela závěr společného cvičení Lion Stealth jednotek české a americké armády na letišti v Bechyni. Při tvrdém dopadu na letištní plochu se zranili dva američtí výsadkáři - jeden z nich byl s otevřenou zlomeninou přepraven do vojenské nemocnice v Praze. Cílem cvičení bylo získat pod kontrolu letiště obsazené extremisty.

Ke zranění amerických parašutistů došlo při hromadném seskoku na plochu bechyňského letiště. "Jeden z vojáků utrpěl otevřenou zlomeninu nohy a byl převezen vrtulníkem Letecké záchranné služby do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích. Druhý měl pohmožděné koleno a ten byl ošetřen na místě americkým doktorem. Příčinou obou úrazů byl tvrdý nebo nesprávný dopad na letištní plochu," popsal incident Českému rozhlasu velitel 4. průzkumného praporu Vladimír Podlipný.

147 amerických výsadkářů a 78 českých v rámci cvičení seskočilo ze čtyř letounů C-130 Herkules a dvou letounů AN-26 na plochu bechyňského vojenského letiště, aby společně tento prostor osvobodili od extremistů a zajistili možnost dodávat letecky humanitární pomoc. Operace s názvem Kladivo se podařila a úkol byl splněn. Přepadu letiště předcházela už od soboty průzkumná příprava a cvičení se celkem zúčastnilo více než 500 vojáků české a americké armády.