Den s Honzou Badalcem změní váš pohled na Prahu

Kontejner je základ

Honza Badalec, průvodce a básník, v úterý 29. března 2016 zemřel, a to těsně před svými 56. narozeninami v nemocnici Na Pleši. Na ulici strávil dvanáct let. R.I.P.

První dny, týdny a měsíce na ulici byly pro bývalého kreativního ředitele v reklamních agenturách velmi tvrdé. Honza začal bezdomovecký život ve sklepě činžáku, kde dosud bydlel. Když ho vyhnali i odtud, následovaly dlouhé jízdy autobusem, tramvají, první návštěvy útulků pro lidi bez domova. Honza ale nechtěl nic úplně zadarmo a rozhodl se, alespoň částečně, postavit na vlastní nohy.

Pravidelně prohledává kontejnery a někdy žasne, co lidi dokážou vyhodit. Jeho vášní jsou knihy. Vybrané, pěkně zachované i obsahem zajímavé kousky odnáší do vytipovaných antikvariátů. Když knihu prodají, Honza dostane svá procenta.

Honza Badalec zachraňuje knihy a prodává je v antikvariátech

Pragulic

Honzovou šťastnou hvězdou byl vznik obecně prospěšné společnosti, která už třetím rokem pořádá prohlídky Prahou tak, jak ji znají ze svého úhlu pohledu lidi z ulice.

Právě tady naplno uplatní svoji vrozenou výřečnost a smysl pro poezii. A tak procházka z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Žižkovský tunel do Karlína, kterou byste zvládli za necelou půl hodinku, trvá v Honzově podání tři až čtyři hodiny. Podle toho, jak jsou lidé zvídaví a kolik toho chce průvodce ze svého života prozradit.

Čtěte také

Před Žižkovskou věží

První zastávkou je Škroupovo náměstí s výhledem na Žižkovskou televizní věž. Tady začne Honza vzpomínat na minulost. Zachází daleko až do gymnazijních let, kdy psal básničky po zdech. Chlubí se, že to byl právě on, kdo jako první načáral několik veršů na zeď, která později vešla ve známost jako Lennonova zeď.

Pak začíná dlouhý příběh o dobách před jeho bezdomovectvím. A právě Žižkovská věž hraje hlavní v roli v jedné z epizod o místech setkání s klienty někdejšího kreativce z reklamy. Načež Honza podotýká, že docela nedaleko žil se svojí rodinou.

A protože procházka v půlce prosince je poněkud studená záležitost, skupinka jásá nadšením, když zjistí, že příští štace bude uvnitř.

Homeless Edition

Honza nenosí knížky z kontejnerů jen do antikvariátů. Graficky pěkně vyvedené kousky od něj bere malá knihařská dílna, která knihy předělává na originální diáře. Před zraky užaslých dam Honza vytahuje z brašny neporušenou publikaci o Beatles s krásnými obrázky.

Homeless Edition

Spolupráce s dílnou Skoba je pro Honzu zajímavější než s antikvariáty. Z jedné nalezené knížky může být třeba deset diářů. Z ceny každého prodaného dostane 20 procent.

Vybírání kontejnerů

Z tepla knihařské dílny jsme znovu venku v chladném prosincovém odpoledni. Honza spatří kontejner na papír a hned začne třídit. Zve i své dočasné svěřenkyně a nemusí dlouho pobízet. Ženy prohrabávají kontejner s vášní lovce pokladů. Bohužel, tentokrát nic zajímavého.

„Nevadí, po cestě budou ještě nejmíň dva,“ uklidňuje Honza za všeobecného veselí skupinku.

Čtěte také

Před další štací dá ještě povel stát, aby zarecitoval verše Václava Hraběte:

…..žižkovské ulice
/dlouhé a k nerozeznání/
mi znovu otvírají ústa
Jsi klidným požehnáním mého neklidu veškerého….

Le Budoir, Pracovna a spol.

Butik z druhé ruky a příležitostná galerie ve francouzském duchu, Le Budoir je další Honzova žižkovská štace. Jak může bezdomovec spolupracovat v oblasti módy?

„Nosí nám sem kabelky, papírové tašky a jiné hezké věci. Jsme velice spokojeni a rozhodně se nebráníme rozšíření spolupráce,“ říká spolumajitelka Zuzana Hnízdilová.

Jen o pár metrů dál sídlí Pracovna.cz kavárna a také sdílená kancelář. „Sdílená sprcha a teplo, což je pro bezdomovce důležité obzvlášť v zimě,“ libuje si Honza. Tady pro změnu vymyslel prodej poezie na váhu.

Honza Badalec v galerii Karlin Studios

Prahou s Honzou Badalcem prošel i Václav Müller. Podrobnosti si můžete poslechnout v audio archivu seriálu Prahou křížem krážem.