Dalibor Janda v Nočním proudu

22. září 2010
Noční proud

Ve svém středečně-čtvrtečním Nočním proudu uvítá moderátor Miloš Skalka
v čase mezi třiadvacátou hodinou a půlnocí dalšího ze svých nočních hostů.
Tentokrát jím bude zpívající skladatel a kytarista DALIBOR JANDA (55).
Tedy interpret, který jako jeden z mála dokázal prolomit hegemonii Karla Gotta
a hned třikrát získal titul Zlatého slavíka. Dalibor Janda má na kontě velké hity jako například Jahodový koktejl, Hráli jsme kličkovanou, Žít jako kaskadér, Hurikán, Všechno na Mars, Pojď, dáme řeč, Ostrovy, Oheň, voda, vítr, Kde jsi, Vejdi, 10 prstů pro život či Páté poschodí.

Dalibor Janda (narozen 21. března 1953 v Hranicích na Moravě) je původní profesí zámečník. V letech 1966 až 1969 absolvoval hudební kurzy hry na kytaru a zpěvu, poté vystupoval se skupinou Pacifik a v roce 1978 založil vlastní skupinu Prototyp, kterou vedl kapelník Pavel Petráš.

Po úspěchu nahrávky Jandovy a Krůtovy písně Jahodový koktejl, ve které ho v nahrávacím studiu podpořila kapela Josefa Kolína, se ve spolupráci se skupinou Prototyp vydal na dráhu profesionálního hudebníka. V roce 1985 se ve Zlatém slavíkovi, tedy v anketě popularity Mladého světa, umístil Dalibor Janda na skvělém druhém místě, aby poté třikrát za sebou v této anketě zvítězil. Dalibor Janda zaujal posluchače výrazně melodickými vlastními skladbami s texty Jana Krůty a k jejich pronikavému úspěchu samozřejmě napomohla i charakteristická "nakřáplá" barva Jandova hlasu.

Dalibor Janda je od počátku své hudební dráhy výrazným představitelem rockového pojetí melodického středního proudu moderní populární hudby. Minulý týden se na našem trhu objevila reedice Jandova alba Páté poschodí (původně z roku 2007), na kterém jeho příznivci najdou nové verze klasických hitů plus pár novinek, mezi které patří kromě titulní nahrávky také písničky Páté poschodí, Ptáš se tiše či Nechci tě ztratit.