Cestující v pražské hromadné dopravě loni ztratili téměř 7500 věcí. Zapomněli tam třeba urnu s popelem nebo psa

Tramvaj (ilustrační foto)

Zapomnětliví cestující. Tak se dají popsat lidé, kteří loni cestovali pražskou MHD. Loni totiž ztratili v autobusech, tramvajích a metru 7464 věcí. To je nejvíce za posledních pět let.

Cestující v pražských dopravních podnicích ztrácejí každý rok stále více věcí. Zatímco předloni jich zapomněli 6453, loni už jich bylo 7464.

„Denně se v pražské MHD ztratily desítky předmětů běžné potřeby, drobností, zdravotních pomůcek, ale i kuriozit v podobě štaflí či koule na pétanque,“ informoval pražský dopravní podnik.

Lidé v autobusech, tramvajích nebo metru také opakovaně zapomínali zdravotní pomůcky jako naslouchátko, berle, zubní protéza nebo i lékařský plášť.

„Ze samého nadšení či nedočkavosti nechali cestující v dopravních prostředcích ležet šaty anděla s křídly, kulečníkové tágo, rotoped, a dokonce i lednici,“ vyjmenoval dále dopravní podnik.

Zvířata i pohřební kytice

Kromě věcí ale cestující zapomínají také své mazlíčky. „Dopravní podnik proto ve ztrátách evidoval křečka v krabici, jorkšírského teriéra, koťátko, králíka v kleci i labradorského retrívra,“ doplnil dopravní podnik.

Mezi nejkurióznější pak patřily věci spojené s pohřbem. „V pražské MHD se tak v roce 2018 kuriózně ztratila urna s popelem nebo pohřební kytice,“ upřesnil dopravní podnik.

Pokud cestující najde v prostředcích hromadné dopravy ztracený předmět, je nejlepší ho odevzdat přímo řidiči autobusu nebo tramvaje či v metru dozorčímu stanice. Majitelé pak mohou zavolat na informační linku dopravního podniku 296 19 18 17.

Všechny věci se sváží do Kanceláře ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé na Praze 1, kterou má pod sebou pražský magistrát.

Také sem ale lidé nosili předměty bez majitele. „Mezi nejzajímavější nálezy patří malířské plátno, kroj, zubní náhrada, snubní prsten, florbalové hokejky nebo sada příborů,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.