České nemocnice trpí dluhy zahraničních pacientů

00044775.jpeg

České nemocnice se potýkají s dluhy za léčení zahraničních pacientů. Ročně dosahují až 100 miliónů korun. Asi nejvíce tratí Fakultní nemocnice v Praze-Motole - za loňský rok 15 milionů korun. Nejvíce potíží vzniká léčením občanů z bývalého Sovětského svazu. Pracují u nás nelegálně nebo bez platné pojistky. V lepším případě mají pojištění uzavřené ve své zemi, odkud ale naše nemocnice vymáhají peníze velmi těžko.

Primářka cizineckého oddělení motolské nemocnice Marie Mikulecká říká, že v jednání s pojišťovnami v těchto státech jsou skoro bezmocní. "My to můžeme předat právníkům, ale prakticky nikdo se na tu Ukrajinu nepustí, aby to tam vymáhal, protože většina těch případů je tam zcela nevymožitelných."

0:00
/
0:00

Podle odborníků by cizinci, kteří u nás žijí dlouhodobě, měli zdravotní pojistku uzavírat pouze s našimi pojišťovnami. Vyřešit by tento problém mohli také důsledné kontroly nelegálních zaměstnanců. Kontroly by totiž měly zabránit firmám najímat dělníky na smlouvu o dílo nebo na živnostenský list.

Kvůli těmto problémům navázala spolupráci nemocnice v Karlových Varech a soukromá klinika v saském Erlabrunnu. Chtějí společně řešit zejména situace, kdy musejí úraz anebo náhlou nevolnost řešit Němci na českém území a nebo naopak Češi v Německu. Svými podpisy to dnes v krušnohorské Božím Daru stvrdí zástupci obou zdravotnických zařízení. Radiožurnálu to potvrdil ředitel nemocnice v Karlových Varech Jiří Štefan: "Hlavně se jedná o to, že by se měla zlepšit především komunikace a oganizace péče o německé pacienty, a sníží se tak narůstání dluhu, který za německými pacienty je. Kumulovaný dluh celkem za cizince v naší nemocnici od roku 1993 činí asi 7 miliónů korun. Z toho téměř polovina je za německé pacienty a samozřejmě je vždycky obtížná komunikace s pojišťovnami na německé straně potom s cizinci o úhradě za zdravotní péči."