Česká národní banka stupňuje kontroly směnáren, přesto se turisté často napálí

12. říjen 2017
Na ulici můžou turisté místo českých dostat třeba slovenské koruny

Za poslední tři roky rozdala Česká národní banka provozovatelům směnáren pokuty za skoro 8 milionů korun. Turisté ale v některých "naletí" buď na nevýhodný kurz, nebo na vysoké poplatky. Náš reportér Filip Titlbach prošel směnárny v centru Prahy se skrytým mikrofonem.

Začíná ve směnárně na Malostranském náměstí, kam jde spolu s Davidem Tejnorem, průvodcem po Praze. V peněžence mají 70 eur, měli by tedy dostat kolem 1800 korun. Směnárník jim nabídl přibližně 1320 korun. „Přišli bychom o 500 korun,“ říká Dominik Tejnor.

„To je hodně málo,“ reaguje reportér a vrací se zpátky do směnárny. Směnárník má ale připravenou odpověď: „Běžte klidně na Staromák, tam přijdete o víc,“ odpovídá, „je to váš problém, mně je to jedno.“

Ve směnárně mají uvedený kurz i výši poplatku, a to v češtině i v angličtině. Navíc s podmínkami zákazníka seznámí. To podle zákona stačí.

Další zastávkou je nedaleká banka. Tam za 70 eur nabízí 1716 korun. Dvacet metrů znamená rozdíl 400 korun.

„I v centru je příležitost vyměnit peníze za dobrý kurz a bez poplatku, taková místa se nacházejí i bezprostředně vedle Staroměstského náměstí“ říká David Tejnor, který turistům směnárny s výhodnějším kurzem a bez poplatků doporučuje. Turisté podle něj často navíc ani nevědí, jak české peníze vypadají. Stalo se například, že turisté z Ameriky dostali nejspíš někde na ulici místo českých už neplatné slovenské koruny.

Turisté se v centru často obrací i na strážníky, kteří je na nevýhodné kurzy ve směnárnách upozorní.

Na dodržování pravidel ve směnárnách dohlíží Česká národní banka. Ta loni provedla přes 400 kontrol. Před třemi lety to byla zhruba polovina. Pokud výměnu peněz turista ve směnárně podepíše a obchodník ho informuje o podmínkách, nejsou nevýhodné kurzy trestným činem.

Směnárny někdy nabízejí sice výhodný kurz, ale vysoký poplatek