Bohouš Josef v Nočním proudu

20. září 2010
Noční proud

Ve středečním Nočním proudu uvítá moderátor Miloš Skalka v čase mezi třiadvacátou hodinou a půlnocí dalšího ze svých studiových hostů. Tentokrát jím zpěvák a skladatel BOHOUŠ JOSEF (48). Řeč nepochybně přijde i na chystaný muzikál Kat Mydlář, který bude mít premiéru zkraje příštího roku...

Bohouš Josef představí posluchačům Nočního proudu také hudbu, kterou sám rád poslouchá.

Plzeňský rodák Bohouš Josef (narozen 3. února 1962) nedostudoval po úspěšném absolvování Střední zemědělské školy v Plzni - Křimicích Vysokou školu strojní a elektrotechnickou.. Svou první kapelu jsem založil v roce 1978 se spolužákem ze základní školy, jmenovala se Laser. Bohouš v ní působil jako zpívající bubeník (něco jako kdysi Dave Clark ze skupiny Dave Clark Five). Pak následovala kapela Zrcadlo a dvouletá vojenská služba. Během vojny začal Bohouš zpívat s plzeňskou skupinou General Bass, které za tři roky existence vyšly dva singly. Na Rockfestu v Praze (1988) získal Bohouš zvláštní cenu za zpěv. Revoluční převrat skupinu General Bass však definitivně pohřbil.

V létě roku 1990 vznikla kapela Burma Jones a za první demosnímky získala kapela Zlatého Ambrože ´91. Na jaře 1993 vyšlo debutové album Everybody´s dancing a na podzim téhož roku druhé album Římská 2. Skupina Burma Jones získala cenu Gramy´93 jako objev roku a Bohouš byl nominován na zpěváka roku. Na přelomu let 1993/94 se skupina Burma Jones vydala na své první celorepublikové turné Camel Rhythm uvádí Burma Jones. V roce 1994 byl Bohuš Josef znovu nominován na zpěváka roku.

V témže roce získal nabídku na vystupování v chystaném muzikálu Jesus Christ Superstar (role krále Heroda). Během čtyřletého působení v tomto muzikálu (1288 repríz) natočil Bohouš Josef se skupinou Burma Jones další dvě alba (Burma Jones/1995 a Invaze/1998).

V roce 1998 začal vystupovat s kapelou Děda Mládek Illegal Band jako hráč na valchu. Do tohoto sdružení kamarádů a muzikantů, kteří obdivovali písničky Ivana Mládka, přišel v době, kdy se tahle muzika hrála v plzeňských hospodách a klubech. Na konci roku 1998 ho Janek Ledecký obsadil do svého muzikálu Hamlet (Horácio) Za píseň Láska jenom láska z tohoto muzikálu získal Bohouš Josef od Evropy 2 výroční hudební cenu 1999 jako domácí zpěvák roku.

Během působení v Hamletovi začal Bohouš Josef chystat nové písničky pro Burmu Jones. Atmosféra v kapele však nebyla nic moc, proto se Bohouš raději rozhodl pro vydání debutového sólového alba nazvaného 2 v jednom ( 2001). Ještě koncem roku 2001 začal zkoušet roli Štěpána v obnovené premiéře muzikálu Daniela Landy Krysař (odehrála se 6. března 2002 v Divadle Kalich). Na podzim 2002 začaly zkoušky na další muzikál z pera Janka Ledeckého Galileo, kde Bohouš Josef vytvořil roli upáleného Giordana Bruna. Premiéra se uskutečnila únoru 2003. V létě 2004, kdy Josefovo angažmá v divadle Kalich pomalu končilo, přišla nabídka na muzikál Michala Davida Tři mušketýři - s krásnou rolí kardinála Richeliuea. Premiéra se odehrála na podzim roku 2004.

Nové album skupiny Burma Jones Všechno má svůj čas vyšlo v květnu 2006. Hned v srpnu začal Bohouš Josef zkoušet v Divadle Broadway roli Octaviana v dalším Davidově muzikálu Kleopatra (premiéra byla 29. září 2006). V té době už vrcholily přípravy a zkoušky dlouho očekávaného muzikálu Karla Svobody Golem, který navíc otevřel novou scénu v centru Prahy – Divadlo Hybernia. V pátek 24. listopadu.2006 j tam měl Bohouš Josef jako katolický kněz Štěpán Skotnica premiéru.

V zatím posledním muzikálu Michala Davida Angelika vytvořil Bohouš Josef postavu Degreze a poté už se představil nejen jako účinkující, ale jako hlavní tvůrce muzikálu Mona Lisa.

A jaká je současnost Bohouše Josefa? Na to odpoví středeční Noční proud v čase mezi jedenáctou hodinou a půlnocí.