31. březen: letní čas a autor bestselerů

31. březen 2019
Stalo se dnes

Dneska v noci jsme si zase posunovali hodinky. Ach jo. Přiznám se, že mě ty změny času nedělají dobře.

Zvlášť, když ten letní vlastně není správný. Poledne má být, když je slunce nejvýš na obloze. Zeptejte se kytek, slepic i jiných živočichů. Při letním čase to neplatí, poledne je nejvýš v jednu.

Slepicím je to dost jedno, ty si jedou dál posvém, ale co máme říkat my? Historie změn času je zajímavá. Čas se začal posouvat v českých zemích kvůli válce.

Poprvé při té první, podruhé za protektorátu. Ovšem války skončily a čas se zase vrátil, kde měl být. Před 40 lety ovšem ve světě znovu čas posunuli, tentokrát kvůli energetické krizi.

A ke změnám jsme přistoupili i my. Možná pamatujete ten rok 1979, kdy skoro denně nešla večer elektřina. No a od té doby letní čas máme doteď.

Popřejme k narozeninám. Dnes je slaví autor mnoha bestselerů, podle nichž byly natočeny i velmi úspěšné filmy.

Michal Viewegh prožil většinu života v Sázavě, odtud taky pochází skvělá Báječná léta pod psa. Dnes je mu 57 let. Gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.